Monitory i inne peryferia – jak oszczędzić energię?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu.
Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu. Na szczęście sporo zmieniło wejście technologii ciekłokrystalicznej. W przypadku monitorów kineskopowych im jaśniejszy był obraz, tym więcej energii pochłaniało urządzenie. W przypadku ekranów ciekłokrystalicznych jest inaczej. Pojedyncza komórka kryształu zużywa tym więcej energii, im więcej światła zatrzymuje. W odwrotny sposób działa podświetlenie. Mamy więc do czynienia z systemem, w którym zużycie raczej zależy od maksymalnego kontrastu niż samej jasności. Co to oznacza i jak wpływa na zużycie energii?

Otóż w przypadku monitorów kineskopowych, korzystanie z wygaszaczy ekranu było opłacalne. W monitorach ciekłokrystalicznych wykorzystywanie niektórych wygaszaczy ekranu przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Sytuację poprawiło wprowadzenie oświetlenia LED w miejsce powszechnie używanych świetlówek. Zużycie prądu przez dwudziestokilkucalowy ekran spadło z ponad 100 do 20 W. W tej konkurencji przodują matryce typu TN z oświetleniem ekranu diodami LED. Ekrany IPS domagają się zwykle dwukrotnie większej porcji energii na jednostkę powierzchni.

Wybierając monitory do firmy lepiej zainwestować nieco więcej w nową technologię, niż oszczędzić i po roku oszczędność tę wydać na wyższy rachunek. Poza tym komfort pracy na dobrej jakości monitorze jest również wyższy, a co za tym idzie wydajność i jakość pracy lepsza.

Warto również przyjrzeć się napędom optycznym i dyskom twardym. Zaczynając od pierwszej pozycji możemy obliczyć pobór mocy pobierany przez poszczególne typy napędów. Otóż stary i wysłużony napęd CD-rom albo nagrywarka płyt CD potrzebuje do pracy około 20 W. W wypadku DVD zużycie rośnie o 5 W, a w nagrywarce DVD pobór mocy rośnie o następne 5 W.

Zobacz również: Dysk do zastosowań profesjonalnych – jak wybrać?

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku dysków twardych. W ostatnim okresie zużycie energii przez twarde dyski niezwykle zmalało. Z jednej strony pomogło w tym coraz większe zagęszczenie zapisu, czy kolejkowanie, z drugiej - wprowadzenie na rynek nowej grupy napędów "ekologicznych". Zmniejszenie hałasu i zużycia prądu uzyskano w tych dyskach między innymi obniżając prędkość obrotową. Niestety zabieg ten spowolnił proces transferu danych, ale nie dla wszystkich jest to sprawa priorytetowa.

Obecnie na rynku możemy znaleźć dyski o pojemności dwóch terabajtów, które do pracy potrzebują zaledwie 5 W. Znajdziemy również dyski o dużej prędkości, ale z większym apetytem na energię. Jedynie od nas zależy, czy wolimy zaoszczędzić na zużyciu prądu, czy zdecydować się na szybszy model kosztem kilku złotych doliczonych do rachunku. 

Sprawdź też: LG Swift Black P970 – nowy wyświetlacz i mniejsze zużycie energii

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...