Ekologiczny i ekonomiczny komputer – jak oszczędzać energię?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Każdego dnia komputery mogą zużywać minimalne ilości energii, jednak w przeciągu roku ilość ta może pokryć jeden miesięczny rachunek za prąd. / inforCMS
Nie jest tajemnicą, że komputery i powiązane z nim urządzenia peryferyjne są podstępnymi pożeraczami prądu. Najbardziej widoczne jest to w firmach, gdzie przez kilkanaście godzin dziennie pracuje wiele urządzeń tego typu. Nawet, jeśli po pracy wszystkie urządzenia zostają wyłączone, tak naprawdę dopóki nie zostaną odłączone od sieci mogą powoli „konsumować” energię. W przeciągu roku może to być spora suma, którą na szczęście, stosując różne rozwiązania, możemy zachować w portfelu.

Każdego dnia komputery mogą zużywać minimalne ilości energii, jednak w przeciągu roku ilość ta może pokryć jeden miesięczny rachunek za prąd. Nie musimy się na to godzić. Warto przeprowadzić analizę zużycia energii przez system komputerowy. Analizę tę warto rozpocząć od obejrzenia wyłącznika. Jeśli przypomina huśtawkę, z wyraźnie zaznaczonymi pozycjami włączenia i wyłączenia, to prawdopodobnie zasługuje na swoją nazwę. Tego typu wyłącznik znajdziemy w większości modeli zasilaczy.

Niestety taki wyłącznik nie jest wygodny w codziennej eksploatacji. Na dodatek pełni on tylko funkcję awaryjną. Taki rodzaj wyłącznika jest w większości zasilaczy komputerowych. Na co dzień komputer uruchamiany jest przyciskiem On/Off. Niestety w takim przypadku komputer nawet po wyłączeniu czerpie minimalną ilość energii choćby po to, aby móc w każdym momencie włączyć resztę urządzenia.

Sprawdź też: Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Tego typu wyłączniki, które notabene nie wyłączają w 100% urządzenia wprowadzono w komputerach kilkanaście lat temu, wraz z pierwszą specyfikacją ATX. Chodziło w niej o umożliwienie zdalnego rozruchu na skutek otrzymania impulsu pochodzącego z sieci komputerowej, myszy albo klawiatury. Niestety tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane niezmiernie rzadko, a konsumpcja energii i tak jest aktywna. Ale problem, niedostrzegany w latach taniej energii, pozostał do dnia dzisiejszego.

Na domiar złego, tego typu rozwiązanie rozszerzyło się na inne urządzenia. Zasilacze awaryjne, osprzęt sieciowy, drukarki (które są najczęściej cały czas w stanie uśpienia) i inne urządzenia pracują w taki właśnie sposób. Jeśli posiadamy tego typu sprzęty w firmie w ilości kilku lub kilkunastu musimy być świadomi tego, że być może w mniej widoczny, ale równie dotkliwy sposób drenują naszą kieszeń.

Dopiero niedawno pojawiła się możliwość odcięcia od źródła energii niepotrzebnie czuwających części zestawu komputerowego. Jak to działa? Otóż rozwiązanie jest bardzo proste. Układ mierzy prąd przepływający przez jedno z gniazdek i jeśli jest on mniejszy od zadanej wartości, odcina dopływ energii do pozostałych. Do gniazdka głównego należy podłączyć komputer, a do pozostałych resztę odbiorników, których bez komputera nie wykorzystujemy, np. osprzęt sieciowy. W zastosowaniach korporacyjnych i w dużych firmach zakłada się, że osprzęt sieciowy powinien pracować 24/7, jednak w małych firmach i przedsiębiorstwach jest to zbędne. Równie celowe jest odłączenie takich urządzeń, których utrzymanie w niepotrzebnej gotowości polega na przykład na podgrzewaniu lampy w skanerze bądź systemu utrwalania w niektórych drukarkach laserowych.

Polecamy: Zamienniki i drukowanie kilku stron na jednym arkuszu – czy to się opłaca?

Oczywiście zakup przełącznika nie jest problemem, ale jak go zaprogramować? Zwykle jest on zaopatrzony w przycisk, który uruchamiamy w momencie poboru przez komputer bądź inne urządzenie podłączone do głównego gniazdka jak najmniejszej ilości energii, np. bezpośrednio po uruchomieniu i zakończeniu procedury startowej. Rzecz jasna warto poświęcić nieco czasu na zaprogramowanie tego urządzenia, gdyż zyski, a konkretniej oszczędności w energii nawet w skali miesiąca mogą być bardzo korzystne.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...