Jak wybrać ram i przygotować dysk do Photoshop’a?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem. / inforCMS
Wybraliśmy już procesor, kartę graficzną, płytę główną i resztę podzespołów do maszyny, której zadaniem będzie obsługa programu Photoshop. Jeśli na liście zakupowej brakuje pamięci RAM i dysku twardego, warto zastosować się do kilku zasad.

Im więcej RAM-u tym lepiej? Owszem, pamięci Ram nigdy za wiele, ale jeśli nie mamy zamiaru wyrzucać pieniędzy w błoto przestańmy słuchać obiegowych opinii, że Photoshop wymaga bardzo dużych ilości pamięci do poprawnego działania. Teza, że im więcej, tym lepiej, sprawdza się jedynie w przypadku zastosowań profesjonalnych, kiedy albo otwieramy wiele plików jednocześnie, albo operujemy na naprawdę olbrzymich grafikach o boku kilkunastu tysięcy pikseli.

Jeśli jednak w naszych planach jest przeróbka zdjęć, tworzenie grafik reklamowych lub ulotek, nawet duże obrazy o wielkości 24 Mpix, w 48-bitowej przestrzeni barwnej, rzadko kiedy „zapchają” 2 GB pamięci RAM. Skan o rozdzielczości 6000x4000 pikseli, zapisany w 16 bitach na kanał i zajmujący na dysku 135 MB jako plik w formacie TIFF, otwarty w Photoshopie i wzbogacony o sześć dodatkowych warstw z modyfikacjami zajmuje w pamięci nieco ponad 500 MB.

Zobacz również: Jak działało szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku - podsumowanie

Jeśli więc kupujemy nowy komputer i kompletujemy do niego części, możemy pokusić się nawet na 4 GB pamięci, które wystarczą w zupełności do komfortowej pracy w Photoshopie. Pamiętajmy jednak, że 32-bitowe systemy operacyjne są w stanie skorzystać jedynie z 3,25 GB RAM-u. Jeśli więc chcemy skorzystać z pełnych 4 GB pamięci, lub w przyszłości mamy zamiar rozbudować pamięć o dodatkowe kości musimy przesiąść się na system 64-bitowy.

Ostatnim krokiem będzie wybór odpowiedniego dysku. Jest to bardzo istotny element, gdyż bardzo często od wydajności dysku zależy płynność pracy programu. Jeśli jednak nie mamy zamiaru wydawać mnóstwa pieniędzy na ciągle drogie dyski SSD, ani na dyski o prędkości obrotowej 10 000 obr./min, warto pomyśleć nad czymś innym. Rozwiązaniem może być wybór tradycyjnego dysku ze średniej półki o sporej pojemności oraz odpowiednie przygotowanie go do pracy z programem.

Aby skonfigurować dysk do pracy z programem Photoshop, w pierwszym kroku powinniśmy utworzyć na dysku osobną, czystą partycję o pojemności takiej, jak posiadana ilość pamięci RAM (partycja o pojemności 4 GB w przypadku pamięci 4 GB pamięci RAM etc.). Partycja ta przeznaczona będzie wyłącznie na tak zwany Scratch Disk (ang. brudnopis) Photoshopa. Teraz pozostaje nam tylko skonfigurować program, tak żeby użył tej wydzielonej przestrzeni. Jak to zrobić?

Polecamy: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?

Po otwarciu głównego okna w programie Photoshop, korzystamy ze skrótu klawiaturowego CTRL + K. Następnie w oknie Preferences przechodzimy do sekcji Performance i w ramce Scratch Disks zaznaczamy uprzednio utworzoną partycję, a następnie klikamy na przycisk OK. Od tej pory program Photoshop będzie korzystał z partycji jak z pamięci RAM, zapisując na niej pliki tymczasowe.

Wybór odpowiednich komponentów do komputera przeznaczonego jedynie do pracy z Photoshopem nie jest trudnym zadaniem. Z pewnością dla wielu osób przedstawiona w poradnikach konfiguracja jest jednym słowem „beznadziejna”. Pamiętajmy jednak, że będzie to komputer do zastosowań biurowych z naciskiem na pracę z programem Photoshop, a nie maszyna do grania i rozrywki. Komputer powinien być wydajny systemowo, energooszczędny i w miarę tani.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...