Co sprawia najwięcej problemów programom do OCR?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Rozpoznawanie tekstu OCR z pewnością pomaga nam w pracy w biurze lub w domu. / inforCMS
Rozpoznawanie tekstu OCR z pewnością pomaga nam w pracy w biurze lub w domu, ale czasami sprawia ogromne problemy programom do rozpoznawania tekstu i komputerom, które muszą sobie poradzić z dużą ilością operacji. Co sprawia największe problemy podczas rozpoznawania tekstu?

Oprócz fikuśnych czcionek i wielu stron, programy do OCR nie najlepiej radzą sobie z fachowymi terminami i językami obcymi. Najpopularniejsze programy do OCR zawierają słowniki do wielu języków obcych i radzą sobie z popularnymi zapożyczeniami i terminami fachowymi. Niestety niektóre wyrazy mogą sprawić programom do OCR sporo trudności. Nawet, jeśli program rozpozna wszystkie znaki frazy "kwas dezoksyrybonukleinowy", to będzie to dopiero połowa sukcesu.

Problem pojawi się w momencie, gdy dane słowo nie występuje w słowniku programu. Na szczęście w takim momencie programy do OCR wyróżniają takie słowo, aby użytkownik w razie potrzeby mógł skorygować je ręcznie. Osoby pracujące z tekstami zawierającymi dużo słownictwa specjalistycznego powinny używać programu do rozpoznawania tekstu ze słownikiem użytkownika, który można uzupełniać o nowe pojęcia, dodając skomplikowane wyrazy do słownika programu.

Kolejnym problemem mogą być brudne, zanieczyszczone lub wielokrotnie kopiowane strony z tekstem. W takim przypadku program do OCR może po prostu zgłupieć. Wystarczy mała plamka z kawy lub kropla atramentu na wydruku, a z litery O zrobi się nagle liter Ó lub Q. Aby uniknąć takich sytuacji, zaawansowane programy do OCR wyposażone są w mechanizmy korekcji, które automatycznie rozpoznają zabrudzenia i usuwają je z cyfrowego obrazu. Niestety w wielu przypadkach, gdy strona jest mocno zanieczyszczona, funkcja ta i tak nie spełni w 100% swojego zadania.

Polecamy: Czy za wysyłanie spamu firmie grozi kara grzywny?

Kolejne problemy mogą pojawić się przy rozpoznawaniu tekstu na ilustracjach. Podczas analizy layoutu programy badają, w których częściach znajduje się tekst, a gdzie zbędne z punktu widzenia rozpoznawania tekstu zdjęcia. W niektórych przypadkach program powinien jednak uwzględniać również ilustracje. Przydaje się to w momencie, gdy w późniejszym czasie będziemy chcieli dopasować podpisy do zastosowanych grafik.

Profesjonalne programy do OCR mają funkcję rozpoznawania tekstów zamieszczonych na zdjęciach. Program robi to metodą wyrywkowych próbek. Polega to na tym, że jeśli program rozpozna na stronie element, który mógłby być tekstem, testuje go metodą rozpoznawania znaków. Jeśli test da pozytywny wynik, program może zarejestrować również te teksty nadrukowane na zdjęciach. Niestety działa to dość wybiórczo, a skuteczność rozpoznawania zależy od jakości zdjęcia i widoczności tekstu na fotografii.

Sporo problemów sprawiają również tabele, które część programów do OCR rozpoznaje, jako mieszanina tekstu i obrazu. Aby program do OCR rozpoznał prawidłowo jak najwięcej wpisów do tabeli, programiści dodają do niego specjalne moduły do rozpoznawania tabel. Program rozpoznaje tabelę po liniach siatki, poprawnie odczytane tabele można później edytować w Excelu lub Wordzie.

Zobacz również: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?

Rozpoznawanie tekstu za pomocą programów OCR i skanera to świetne rozwiązanie szczególnie w firmach, w których codziennie przepisuje się lub archiwizuje duże ilości dokumentów. OCR jest w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i jednocześnie zwiększyć wydajność o kilkaset procent w skali miesiąca.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...