E-czytniki i e-booki – nowy wymiar książek?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają.
Dzisiejszy świat tonie w nowych technologiach. Z dnia na dzień powstają coraz to bardziej wymyślne i zaskakujące rozwiązania, a sprzęty, które kiedyś nieco śmieszyły w filmach science-fiction, dziś trafiają do naszych domów. Jeszcze do niedawna symbolem tradycji była książka, ale dziś nawet one się zmieniają – pojawiają się książki w wersjach elektronicznych. Co ciekawe, czytanie książek w formie cyfrowej może być przyjemne i wygodne. Przekonajmy się zatem, jak działają czytniki e-booków.

Z pewnością pamiętamy czasy, gdy na rynek powoli wchodziły odtwarzacze plików MP3, które powoli wyparły z rynku przenośne odtwarzacze kaset i płyt CD. Podobnie było ze zdjęciami. Tradycyjne albumy zastępowane były cyfrowymi galeriami. Podobnie może być w przypadku książek drukowanych, które mogą być zastąpione elektronicznymi tytułami, czyli e-bookami. Już teraz w księgarniach internetowych można znaleźć coraz więcej cyfrowych książek. Pamiętajmy jednak, że do czytania elektronicznych książek niezbędny jest komputer, lub jeśli chcemy poczytać w podróży lub drodze do pracy, elektroniczny czytnik e-booków. Zacznijmy jednak od początku.

Zobacz również: Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Czym w ogóle jest e-book i jak z tego korzystać?

E-book to po prostu plik z tekstem i zdjęciami, który pod względem zawartości nie różni się od książki wydrukowanej na papierze. Jedyną różnicą może być różniąca się czcionka, jej wielkość i rozkład stron. Na przykład zwykła książka może mieć 270 stron, ale dzięki mniejszej lub większej czcionce w e-booku, elektroniczna książka może mieć 330 lub 210 stron.

E-book może być zapisany w jednym z kilku formatów. Najprostszy jest plik tekstowy (TXT), najpopularniejsze są jednak książki w postaci plików PDF, a także zapisane w formatach stworzonych specjalnie dla e-booków: ePUB i MobiPocket. Najlepiej jednak decydować się na najpopularniejsze formaty, aby uniknąć problemów z kompatybilnością. No właśnie, na czym czytać e-booki?

E-booki – na czym czytać?

Do czytania książki elektronicznej potrzebne jest odpowiednie urządzenie wyświetlające. Do lektury możemy oczywiście wykorzystać komputer, jednak czytanie książki na ekranie monitora czy notebooka nie należy do najwygodniejszych i przyjemnych. Poza tym długie wpatrywanie się w jasny monitor jest męczące i oczywiście niezdrowe. Wysoki kontrast wyświetlacza szybko męczy wzrok i przy intensywnym czytaniu może być przyczyną powstawania wady wzroku. Oprócz tego akumulator mobilnego komputera zapewnia w najlepszym przypadku kilka godzin lektury.

Polecamy również: Reklama w mobilnych aplikacjach internetowych

Do czytania elektronicznych książek możemy użyć też wyposażonego w duży wyświetlacz telefonu komórkowego. Niektóre komórki, wyposażone w duży i czytelny wyświetlacz bardzo dobrze radzą sobie z wyświetlaniem e-booków. Jednak niewątpliwie najlepszym sposobem na czytanie e-booków jest wykorzystanie specjalnego czytnika. Producenci tego typu urządzeń dołożyli wszelkich starań, by czytnik e-booków w obsłudze przypominał tradycyjną książkę. Oczywiście zamiast kartek mamy ekran, jednak sposób wyświetlania poszczególnych stron i obsługa tego typu urządzenia jest intuicyjna i przyjemna.

Pamiętajmy jednak, że czytniki e-booków nie należą do tanich urządzeń, warto więc wybrać najlepsze urządzenie, które w pełni spełni nasze oczekiwania. Warto również pamiętać, że im większy ekran, tym większa wygoda czytania. Nie warto jednak przesadzać, gdyż większy ekran determinuje większą obudowę, co z kolei nie przekłada się na mobilność i wygodę użytkowania „w terenie”. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest Amazon Kindle DX. Jest to wzorcowe urządzenie tego typu, jednak warto uważać, gdyż nie jest zbyt dobrze przygotowane na polski rynek.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...