Zastępujemy tradycyjny telefon technologią VoIP – co jest niezbędne?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. fot. Elswar
Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. Można je co prawda zredukować korzystając z różnych konfiguracji pakietów lub po prostu redukując ilość rozmów do niezbędnego minimum. Jeśli jednak to nie przynosi pożądanego rezultatu, warto zainteresować się technologią telefonii internetowej VoIP. Co jest niezbędne do uruchomienia tej technologii w firmie?

Znamy już plusy i minusy technologii VoIP i jeśli chcemy, aby zawitała ona do naszej firmy trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, jeśli technologia telefonii internetowej ma całkowicie zastąpić tradycyjną linię telefoniczną, musimy koniecznie zadbać o stabilny, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jeśli więc korzystamy z podstawowego łącza o niskiej przepustowości i raczej kiepskiej stabilności, możemy zapomnieć o prawidłowym działaniu VoIP.

Jeśli chcemy korzystać z telefonii internetowej niezależnie od komputera, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W tym przypadku niezbędny jest odpowiedni telefon IP lub specjalna bramka VoIP. Pamiętajmy, że w tym przypadku wygoda korzystania z VoIP będzie zależeć od jakości i klasy sprzętu zakupionego do tego celu. Oprócz tego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego operatora VoIP. To od niego zależy funkcjonalność telefonii internetowej i wysokość opłat za rozmowy. Operatorzy nie tylko pozwalają wybrać numer z dowolnej strefy numeracyjnej. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość przeniesienie starego numeru z telefonu stacjonarnego. Jest to szczególnie przydatne, gdy do wieloletniego numeru przyzwyczaili się stali klienci i kontrahenci.

Pamiętajmy, że w przypadku telefonii VoIP liczy się nie tyle szybkość łącza, co jego niezawodność. VoIP dobrze działa na tradycyjnych liniach ADSL, ale już gorzej w zestawieniu z Internetem mobilnym. Problemem w tym przypadku są duże opóźnienia, choć w idealnych warunkach, na przykład niedaleko nadajnika, VoIP działa przyzwoicie. Tak czy inaczej, jeśli myślimy poważnie o VoIP, zadbajmy o dość szybkie i stabilne łącze. Skorzysta na tym cała firma.

Zobacz również: Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

Jeśli chcemy szybko i sprawnie rozpocząć korzystanie z VoIP i dysponujemy nieograniczonym budżetem na ten cel, kupmy specjalny telefon IP i podłączmy go bezpośrednio do firmowego routera. Jeśli jednak chcemy na początku przeprowadzić kilkudniową próbę i nie chcemy w to dużo inwestować, istnieje wiele innych alternatyw.

Najprostszą alternatywą dla telefonu IP jest prosty zestaw – komputer, mikrofon i słuchawki oraz odpowiednia aplikacja. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z VoIP tylko od czasu do czasu, lub chcą po prostu przeprowadzić próbę tej technologii. Do prowadzenia rozmów za pomocą komputera możemy wykorzystać specjalną aplikację, zwaną potocznie „softphone”. Odpowiedni program można pobrać ze strony internetowej operatora VoIP. Do pełni działania niezbędne są słuchawki z mikrofonem, które możemy kupić już za kilkanaście złotych.

Warto również wspomnieć, że za pomocą komputera możemy prowadzić wideo rozmowy oraz wideokonferencje. Jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego, oprócz słuchawek z mikrofonem będziemy musieli dokupić kamerkę internetową. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazie, warto zainwestować w ten sprzęt kilkadziesiąt złotych. Jeśli zaś korzystamy z laptopa, większość urządzeń ma już seryjne wbudowane kamery internetowe.

Zobacz również: Na co zwracać uwagę kupując aparat kompaktowy dla firmy?

Kolejnym rozwiązaniem może być zakup specjalnej bramki VoIP. Do takiego urządzenia podłączymy tradycyjny telefon, który niegdyś był podłączony do tradycyjnego gniazdka telefonicznego. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy z telefonu na dane VoIP, dzięki temu pozwala na korzystanie z telefonii internetowej bez pośrednictwa komputera. Najprostsza bramka VoIP ma jeden port RJ-45 do podłączenia Internetu oraz gniazdo RJ-11 umożliwiające podłączenie aparatu telefonicznego. Jeśli zamierzamy korzystać z tego typu rozwiązania na większą skalę, warto zainwestować w lepszy sprzęt wyposażony w większą ilość wejść.

Jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań jest urządzenie Linksys PAP2T, które często oferują sami operatorzy. Jeśli trafimy na tego typu ofertę, warto ją przemyśleć. Urządzenie firmy Linksys umożliwia instalację dwóch odrębnych linii VoIP, także u różnych operatorów. Pamiętajmy jednak, że urządzenie kupione w promocji u konkretnego operatora może posiadać blokadę tej możliwości. Bramkę można skonfigurować i ustawić za pośrednictwem interfejsu WWW.

Jeśli powyższe alternatywy są dla nas nieodpowiednie, istnieje również możliwość korzystania z komórki w celu prowadzenia rozmów przez Internet. Warunkiem jest posiadanie nowoczesnego telefonu, który posiada możliwość wykonywania rozmów internetowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby komórki użyć jako terminalu do połączeń internetowych i odbierać połączenia na swój numer stacjonarny nawet w podróży.

Zobacz również: Kamery Standard-Definition – czy stary format sprawdzi się w firmie?

Jak wiadomo, obecnie wszystkie sieci komórkowe świadczą usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu, nawet w ramach zwykłych planów taryfowych. Poza tym w ramach oszczędności możemy dokupić pakiety danych w promocyjnej cenie. Z technologii VoIP w komórce możemy więc korzystać także w telefonie bez obsługi Wi-Fi lub poza zasięgiem takiej sieci. Oczywiście w takim wypadku musimy się liczyć z dodatkową, na szczęście zwykle niewielką, opłatą za transfer danych, która będzie jeszcze niższa po wykupieniu pakietu.

Niektóre modele komórek mają nawet standardowo zainstalowane oprogramowanie do obsługi połączeń VoIP. W pozostałych komórkach niezbędna będzie instalacja specjalnego programu, który z łatwością można znaleźć w Internecie. Tego typu aplikacja pozwoli na dzwonienie przez Internet za pośrednictwem dowolnego operatora VoIP oraz komunikację z użytkownikami Skype.

Wiele zalet i możliwości konfiguracji technologii VoIP sprawia, że jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, w które warto zainwestować już dziś.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...