Drukarki specjalistyczne do nietypowych zastosowań – czym się charakteryzują?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Fot. sxc.hu
Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Decyzja powinna składać się z wielu przemyślanych posunięć, aby wybrany sprzęt spełniał w pełni pokładane w nim zadania i nadzieje. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy musimy wybrać nietypowe urządzenie. Jest to nieuniknione, jeśli prowadzimy firmę specjalizującą się w druku wielkoformatowym lub detalicznym. Poznajmy więc podstawowe charakterystyki drukarek o wyspecjalizowanych możliwościach.

Jeśli prowadzimy małą firmę i drukujemy etykiety lub w celach inwentaryzacyjnych znakujemy sprzęt, warto zastanowić się nad specjalną drukarką do etykiet. Jedną z firm, która oferuje tego typu sprzęt jest firma Dyno. Drukowanie gotowych etykietek za pomocą takiego sprzętu jest bardzo łatwe, a wszystko to za sprawą przystosowanych do tego celu sterowników drukarki i odpowiednich nośników.

Do wydruków wielkoformatowych, gdzie rozmiary nośnika liczone są w metrach wykorzystywane są plotery wielkoformatowe. Wykorzystują one najczęściej atramentową technikę druku a pojemności zasobników tuszu nierzadko sięgają pół litra. Dla zwykłych użytkowników drukarek taka ilość tuszu wystarczyłaby na kilka lat intensywnego drukowania. Niestety ceny tego typu urządzeń są bardzo wysokie i nie każda firma może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie.

Zobacz również: Aparaty cyfrowe z zaawansowaną optyką – czy to się opłaca?

Za model drukujący na nośniku o szerokości 1,5 metra trzeba zapłacić około 60 tysięcy złotych. Stosując specjalny nośnik o fakturze płótna i bezbarwny tusz – lakier antyUV można jednak łatwo tworzyć wielkoformatowe reprodukcje dzieł malarskich. Nic nie stoi na przeszkodzie aby również drukować wielkie bandery reklamowe, które mogą składać się z wielu mniejszych arkuszy. Przy dobrych wiatrach inwestycja może zwrócić się bardzo szybko.

Specyficzną formą druku jest niskonakładowa poligrafia. Jeżeli w naszej firmie nieustannie drukowane są broszury lub ulotki reklamowe w nakładach 100-1000 egzemplarzy nie zawsze opłaca się zlecać ich wytworzenie firmie poligraficznej. W niektórych przypadkach warto zainwestować nawet 100 tysięcy złotych w małą linię produkcyjną o obciążalności do 3 mln stron miesięcznie. Zespół takich urządzeń (bo nie jest to jedynie drukarka) jest w stanie sam wydrukować, zszyć i posortować broszury. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, warto zainteresować się ofertą firmy Xerox.

Najbardziej nietypowym typem drukarek, które od niedawna pojawiają się na rynku, są urządzenia trójwymiarowe. Tego typu drukarki wykorzystywane są przez architektów lub inżynierów-projektantów, którzy chcą w mniejszej skali najpierw sprawdzić wygląd tworzonych przedmiotów. Druk w tego typu urządzeniu polega na natryskiwaniu kolejnych warstw o grubości około 0,1 mm specjalnego tworzywa. Niestety ograniczeniem (choć z pewnością niedługo pojawią się urządzenia łamiące tą granicę) jest wielkość drukarki, gdyż tworzony przedmiot musi się zmieścić w jej wnętrzu. W związku z tym gotowe „wydruki” nie przekraczają 30 cm. Koszt takiej maszyny ciężko określić, choć z pewnością jest to kwota astronomiczna. 

Zobacz również: Czy półprofesjonalna kamera HD przyda się w firmie?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...