Kieszonkowe aparaty cyfrowe – czy poradzą sobie z firmowym wyzwaniem?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Spora większość aparatów typu slim wyposażona jest w tradycyjne rozwiązanie optyczne, czyli teleskopowo składany obiektyw.
Kieszonkowe aparaty cyfrowe opanowały praktycznie każdą wysokość półek cenowych. Jeśli nie zależy nam na jakości, możemy kupić takie urządzenie już za niewiele ponad 100 złotych. Jeśli jednak chcemy wydać 500, 600 i więcej złotych, również znajdziemy odpowiedni model. Poznajmy więc wszystkie aspekty, na które warto zwracać uwagę udając się do sklepu po taki aparat.

Do najtańszych modeli należą urządzenia, które wykorzystują baterie AA, czyli przysłowiowe „paluszki”. Okazuje się, że rodzaj zasilania dość istotnie wpływa na cenę aparatu. Nic dziwnego, gdyż stosując popularne i tanie, choć ciężkie i mało wydajne baterie AA, producent nie jest zmuszony dodawać drogiego akumulatora i ładowarki, za co i tak płaci klient końcowy. Z drugiej strony jednak, tak tanie rozwiązanie ma również swoje ogromne plusy. Wyczerpanie akumulatora w plenerze wiąże się z przerwaniem sesji fotograficznej, o ile nie posiadamy zastępczego akumulatora. W przypadku baterii AA możemy kupić zapas w pobliskim kiosku lub sklepie, ewentualnie wyposażyć się w zapas bardziej wydajnych akumulatorów w postaci baterii.

Nieco droższe są smukłe, łatwo mieszczące się w kieszeni modele typu slim. Modele z wyższej półki cenowej mają obudowy, których grubość często nie przekracza 20 mm. Modele topowe, na przykład Sony T90 mają obudowę wyprasowaną do 15 mm! Aparaty cyfrowe typu slim dzielą się na dwie podgrupy. Do jednej z nich należą aparaty z wewnętrznym obiektywem, umieszczonym poprzecznie względem domniemanej osi optycznej, do drugiej zaś modele z optyką składaną teleskopowo.

Zobacz również: Notebooki uniwersalne – dobre do wszystkiego, czy do niczego?

Pamiętajmy, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wewnętrzny obiektyw lepiej sprawdzi się w aparatach przystosowanych do zanurzania w wodzie lub odpornych na mocne wstrząsy. Schowanie obiektywu w obudowie nie tylko odchudza korpus, ale też dobrze zabezpiecza soczewki przed uszkodzeniem mechanicznym i zabrudzeniem.

Niestety wadą takiego rozwiązania są słabsze właściwości optyczne, czyli mniejsza rozdzielczość, błędy w odwzorowaniu geometrycznym czy spora podatność na generowanie aberracji chromatycznej. Pamiętajmy również, że poprzeczne umieszczenie obiektywu w korpusie powoduje konieczność przekierowania osi optycznej o 90 stopni, by aparat nie fotografował bokiem. Aby wszystko ustawić prawidłowo, konieczne jest zastosowanie pryzmatu, który ma negatywny wpływ na właściwości rejestrowanego obrazu.

Spora większość aparatów typu slim wyposażona jest w tradycyjne rozwiązanie optyczne, czyli teleskopowo składany obiektyw. Konstruktorzy osiągnęli bardzo dobre rezultaty w projektowaniu obiektywów pozwalających na dużą kompresję, czyli odchudzenie obiektywu przez zsunięcie soczewek w czasie, gdy aparat jest wyłączony. Wielu osobom wydaje się, że taki malutki obiektyw daje mizerne rezultaty w jakości, nie mówiąc o zoomie optycznym. Widać takie osoby, nie słyszały o modelu Nikona, dokładniej Coolpix S8000. W urządzeniu tym w obudowie o grubości 27 mm zmieszczono obiektyw oferujący dziesięciokrotny zoom optyczny. To rozwiązanie jednak polegało nie tylko na ściśnięciu soczewek złożonego obiektywu. To by nie wystarczyło. Zastosowano więc mechanizm, który na czas dezaktywacji obiektywu część soczewek unosi do góry, co pozwala na odchudzenie konstrukcji.

Zobacz również: Cyfrowa lustrzanka z możliwością nagrywania wideo – alternatywa dla kamery?

Oczywiście nadal mówimy tu o aparatach kieszonkowych, które nie oferują ani dużych matryc, ani rozwiązań poprawiających ergonomię czy umożliwiających sterowanie parametrami ekspozycji. W tego typu modelach konstruktorzy ograniczają liczbę przycisków i raczej nie stosują kółek zmiany wartości czy dźwigienek. Po prostu aparaty kieszonkowe to proste urządzenia „do cpykania fotek”. Jakość fotografii wykonanych tymi aparatami jest coraz wyższa, ale nie przeskoczy ona jakości dobrej lustrzanki czy aparatu kompaktowego z większym obiektywem. Nie mniej jednak, jeśli komuś zależy na mobilności i wygodzie, aparaty kompaktowe i kieszonkowe z pewnością zdadzą egzamin.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...