Na co zwracać uwagę, a co pominąć podczas wyboru kamery do firmy?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Niektóre kamery wideo mają wyższą cenę usprawiedliwioną jedynie zastosowaniem większego LCD czy kilkoma dodatkowymi cechami. Fot. www.sxc.hu
Jeśli chcemy wybrać odpowiednią kamerę wideo, musimy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną. Jest ona bardzo pomocna i pozwala znacząco zawęzić wybór do kilku modeli, jednak nie tłumaczy wszystkiego. Możemy na przykład wykorzystać cenę kamery dodając do tego inne specyfikacje, jak rozmiar LCD, waga, czy typ mikrofonu. W tym celu będziemy w stanie odrzucić te modele, które nas nie interesują i nie chcemy dopłacać za niepotrzebny nam drogi dodatek. Sprawdźmy więc, co może nam się przydać, a co może okazać się zbędne.

Niektóre kamery wideo mają wyższą cenę usprawiedliwioną jedynie zastosowaniem większego LCD czy kilkoma dodatkowymi cechami. Nie zawsze jest to nam potrzebne i musimy zwracać uwagę na wielkość sprzętu i prostotę obsługi. Nawet najmniejsza kamera nie przyda się za bardzo, jeżeli okaże się, że jest niepraktyczna. Jeśli w stosunku do wielkości kamery mamy za duże dłonie, nie będziemy mieć dostępu do podstawowej kontroli. Dlatego też, zawsze przed kupnem tak drogiego sprzętu warto go przetestować.

Warto również zwrócić uwagę na zoom optyczny. Większość dzisiejszych kamer ma przynajmniej 10-krotny zoom optyczny. Nie zwracajmy uwagi na zoom cyfrowy, który po prostu powiększa obraz zarejestrowany przez obiektyw. Zoom optyczny jest dużo bardziej istotny. W półprofesjonalnych produktach możesz spodziewać się dużo lepszej optyki, w którą z pewnością warto zainwestować. Bardzo ważna jest również waga kamery. Jeśli będzie bardzo ciężka i nieporęczna, o wiele chętniej będziemy ją zostawiali na półce niż wkładali do torby lub plecaka.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

Zwróćmy również uwagę na umieszczenie mikrofonu. Jeśli to możliwe, wybierajmy modele z mikrofonem umieszczonym na froncie obudowy, zamiast na górze. Jeśli jednak mamy na oku modele z mikrofonem na górze, poszukajmy modelu z opcją audio zoom, ewentualnie z możliwością podłączenia mikrofonu zewnętrznego. Sprawdza się to szczególnie w przypadku, gdy mamy zamiar kręcić obiekty stacjonarne lub wydarzenia kulturalne, rodzinne etc.

Z bardziej technicznych punktów warto zwrócić uwagę na tryby filmowania w słabym świetle. Tryby długo migawkowe lub specjalne podczerwone światło pozwala na kręcenie w bardzo słabym oświetleniu. Modele z wyższej półki mają wbudowane oszczędne dla baterii oświetlenie LED, aczkolwiek metoda ta nie jest nawet w połowie tak dobra, jak dedykowane zewnętrzne światło stworzone specjalnie do doświetlania planu. Oczywiście są to elementy dla osób, które mają zamiar filmować imprezy nocne, jeśli mamy w planach tylko okazyjne filmowanie, możemy darować sobie tą funkcję i dodatkowe oświetlenie.

Jeśli często podróżujemy i właśnie podczas takich dalekich wojaży będziemy używać nowego nabytku, warto zainteresować się modelami z wbudowanym modułem GPS. Jest to przydatne, jeśli planujemy mieć pokaźna bibliotekę filmów. Wtedy funkcja GPS podpowie nam, w którym miejscu nakręciliśmy dany fragment filmu. Jeśli jednak nie planujemy wyjeżdżać w dalekie podróże, a funkcja ta jest nam zbędna, lepiej zaoszczędzić te kilkadziesiąt złotych i zainwestować je w dobrą torbę lub statyw

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...