Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem. / Czy.wieszjak.pl
Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki dysk znajduje się w naszym notebooku. W tym celu możemy posłużyć się jednym z programów diagnostycznych dostępnych w sieci, na przykład Everest Ultimate. Aby sprawdzić model dysku, po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, z drzewa opcji rozwijamy Magazyn, a następnie klikamy na Magazyn Windows. Na liście urządzeń odnajdujemy i zaznaczamy dysk twardy. W wyświetlonym na dole ekranu oknie znajdziemy dokładne informacje o naszym dysku. Najbardziej interesuje nas wielkość fizyczna oraz standard. Nowy dysk twardy powinien mieć te same parametry, ale oczywiście większą, interesującą nas pojemność. Gdyż już mamy potrzebne dane i zakupiliśmy dysk, przechodzimy do jego montażu.

W pierwszym kroku naturalnie wyłączamy urządzenie i wyjmujemy baterię. Następnie odwracamy komputer spodem do góry i lokalizujemy wszystkie śrubki utrzymujące obudowę. W większości przypadków dysk umieszczony jest pod klapką w samym rogu notebooka, a w niektórych przypadkach odpowiednia klapka zaznaczona jest piktogramem przypominającym dysk. Pamiętajmy jednak, że próba wymiany dysku w komputerze ma gwarancji w większości przypadków wiąże się z jej utratą.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Po odkręceniu klapki naszym oczom ukaże się dysk twardy. Pociągamy za pasek, który się na nim znajduje i przesuwamy dysk tak, aby wyciągnąć wtyk z gniazda. Następnie wyjmujemy dysk z notebooka. W większości przypadków dysk twardy znajduje się w metalowej ramce, która zapobiega przypadkowemu wypadnięciu dysku ze slotu. Jeśli nasz dysk znajduje się w takiej ramce, należy go z niej wykręcić.

Montaż nowego dysku przebiega w odwrotnej kolejności. Najpierw przykręcamy dysk do metalowej ramki (jeśli nasz notebook jest w takową wyposażoną), umieszczamy go w zatoce na dysk, a następnie, delikatnie popychając ramkę, umieszczamy złącze dysku w gnieździe laptopa i przykręcamy klapkę.

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest odpowiednio przykręcone, wkładamy baterię do urządzenia i włączamy komputer. Pamiętajmy, że nowy dysk to pusty dysk, co wiąże się z koniecznością instalacji świeżej kopii systemu lub przywrócenia go z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Jeśli jednak nie chcemy decydować się na wymianę dysku, a pojemność dotychczasowego nośnika jest zbyt mała, możemy zaopatrzyć się w dysk przenośny USB. Tego typu urządzenie nie jest duże, można je schować do torby a pojemność takiego dysku może wynosić nawet 500 GB. 

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...