Macierze dyskowe – jakie mają znaczenie w firmowym serwerze?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
W macierzach dyskowych można zastosować zarówno tanie i pojemne dyski SATA jak i sporo droższe, ale bardzo wydajne SSD.
Serwer w firmie to bardzo ważne urządzenie, dzięki któremu bezpieczeństwo plików jest na wysokim poziomie. Jak wiadomo, jedną z najbardziej wrażliwych i jednocześnie najważniejszych części serwera są dyski twarde. Już od jakiegoś czasu standardem stało się wykorzystywanie w serwerach macierzy RAID, które poprawiają bezpieczeństwo i zwiększają odporność na awarię. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Macierze dyskowe to połączone dyski, kontrolery i pamięć, które przechowują wiele kopii danych i w razie awarii jednego lub wielu urządzeń nie dopuszczą do utraty danych. Takie rozwiązania od dawna stosowane w dużych serwerach, teraz są również w domowych lub firmowych komputerach i mini serwerach. W macierzach dyskowych można zastosować zarówno tanie i pojemne dyski SATA jak i sporo droższe, ale bardzo wydajne SSD. Dyski SSD, które od niedawna królują na rynku, oferują ogromną wydajność i szybki czas dostępu do danych. Niestety nie są tak pojemne jak ich stare odpowiedniki, są również bardzo drogie.

Zobacz również: Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

Wracając do technologii RAID, można ją opierać na rozwiązaniu sprzętowym lub programowym. Kontrolery sprzętowe pozwalają odciążyć procesor, a dla systemów operacyjnych macierz jest całkowicie przezroczysta i widziana jest, jako jeden dysk. Obrazując: łącząc 4 dyski o pojemności 250 GB, system widzi jeden dysk o pojemności około 1 TB. Niestety istnieje pewna wada takiego rozwiązania. Nie ma standardu zapisu danych, więc w przypadku uszkodzenia kontrolera odzyskanie danych może być trudne. Rozwiązanie programowe obciążają procesor i często wymagają zastosowania oddzielnego dysku do startu systemu oraz dedykowanego oprogramowania, ale pozwalają łączyć dyski różnego typu w jednej macierzy.

Zobacz również: Bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej - czy nasze pieniądze są bezpieczne w sieci?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...