Dyski, zasilacze i procesory – wybieramy serwer do firmy

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Własny serwer firmowy to ogromna wygoda i bezpieczeństwo przechowywania danych.
Własny serwer firmowy to ogromna wygoda i bezpieczeństwo przechowywania danych. Wiele osób przed wyborem takiego urządzenia waha się i obawia wysokich kosztów utrzymania. Prawdą jest jednak fakt, że serwer przeznaczony dla małej firmy w zasadzie niewiele różni się od zwykłego komputera. Serwer to również urządzenie z procesorem, pamięcią, procesorem i zasilaczem. Różnica tkwi jednak w szczegółach i specyficznych zadaniach, jakie wykonuje serwer.

Serwer zwykle wyposażony jest w jeden lub kilka wielordzeniowych procesorów, szybką pamięć RAM i zestaw dysków twardych, natomiast karta graficzna i muzyczna to kwestie drugo- i trzeciorzędne. Ponadto ostatnie technologie pozwalają złożyć urządzenie oszczędne i wydajne. Poznajmy tajniki wyboru podzespołów do firmowego serwera.

Zacznijmy od serca każdego komputera, również serwera, czyli od procesora. Jedyną alternatywą dla serwera są dziś procesory wielordzeniowe, które właśnie w zastosowaniach serwerowych pokazują pełnię swoich możliwości. Jeśli chcemy, aby serwer obsługiwał wiele połączeń jednocześnie, dwu- lub nawet czterordzeniowa jednostka sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. W tym przypadku najczęściej wybierane są układy z rodziny Intel Xeon, wyposażone w dużą pamięć cache, która pozwala na wygodną pracę wielozadaniową.

Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?

Jeśli decydujemy się na typowo serwerową płytę główną, możemy zainstalować nawet do czterech tego typu procesorów, co daje naprawdę potężną moc obliczeniową. Kilka procesorów przydaje się zazwyczaj wtedy, gdy na jednej maszynie uruchomionych jest kilka systemów operacyjnych jednocześnie. A jak z zasilaniem?

Jak wiadomo, serwery działają z reguły przez cały czas, często przez wiele tygodni czy miesięcy. Taki rozkład pracy wiąże się z koniecznością zapewnienia urządzeniu odpowiedniego źródła zasilania. Podstawowym zabezpieczeniem i ochroną powinien być UPS, czyli urządzenie, które magazynuje energię elektryczną i w razie problemów z zasilaniem sieciowym potrafi utrzymać przy życiu najważniejsze urządzenia. W zależności od modelu zasilacza UPS, jest on w stanie utrzymać nieprzerwaną pracę serwera od kilku minut do kilku godzin.

Przydaje się to szczególnie w przypadku niestabilnej pracy sieci elektrycznej. UPS może również zasygnalizować serwerowi problemy z zasilaniem i zmusić go do zapisania stanu otwartych aplikacji i bezpiecznego wyłączenia. Kolejną ciekawą cechą serwerów, która umożliwia im długą, nieprzerwaną pracę jest możliwość skorzystania z kontrolerów dysków pozwalających na ich odłączanie w czasie pracy. Funkcja ta nazywa się hot swap i dzięki niej istnieje możliwość wymiany uszkodzonego napędu bez przerywania pracy systemu.

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...