Notebook – kupować nowy czy wymienić podzespoły?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Notebooki są coraz częściej widzianymi urządzeniami w naszych domach i biurach.
Coraz częściej decydujemy się na kupno notebooka. Przemawia za nim mobilność, możliwość pracy bez kabli oraz ostatnio spora wydajność. Tego typu urządzenia pojawiają się nie tylko w domach, ale przede wszystkim w biznesie wypierając komputery stacjonarne. Niestety technika idzie do przodu, i nawet roczny notebook nie jest już tak wydajny w porównaniu do nowych modeli w sklepach. Co zrobić w takiej chwili? Kupować nowy czy modernizować stary?

Notebooki są coraz częściej widzianymi urządzeniami w naszych domach i biurach. Za kupnem przemawia nie wydajność, ale mobilność. Choć obecnie z wydajnością bywa różnie, i niektóre modele oferują niemal to samo, co komputery stacjonarne. Jedyną wątpliwość może wzbudzać możliwość późniejszej modernizacji urządzenia. Jak wiadomo, w przypadku komputerów stacjonarnych, taki problem nie istnieje.

Gdy komputer stacjonarny ma już lata swojej świetności za sobą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić w nim stare podzespoły. W sumie istnieje możliwość wymiany praktycznie każdej części bez znaczenia czy chcemy wymienić kartę graficzną, dołożyć pamięć ram, zmienić dysk twardy czy zainstalować mocniejszy procesor. A jak wygląda to w przypadku notebooków?

Zobacz również: W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

W przypadku notebooków również istnieje możliwość wymiany kluczowych podzespołów laptopa, jednak nie jest to już tak proste, jak w przypadku komputera stacjonarnego. Takie operacje jak wymiana lub dołożenia pamięci RAM lub dysku HDD, SSD nie są problemem i są jak najbardziej dopuszczalne. Oczywiście w takich przypadkach nie tracimy gwarancji producenta, jednak wymiana może okazać się czasami dość skomplikowana. Nie ma co ukrywać, producenci notebooków z pewnością nie ułatwią nam zadania przyspieszenia urządzenie, gdyż wolą oni, abyśmy zamiast przyspieszania, kupili nowe urządzenie.

W niektórych przypadkach zdarza się, że banki pamięci znajdują się pod klawiaturą. W takim przypadku wymiana pamięci może sprawić wielu użytkownikom spore problemy. Na szczęście z dyskami twardymi jest o wiele mniejszy problem, gdyż znikoma ilość notebooków ma go pod klawiaturą. Obecnie coraz częściej zdarzają się modele, w których wystarczy odkręcić jedną śrubkę i dysk wysuwa się z boku obudowy notebooka. Podobnie napęd optyczny nie stanowi żadnego problemu, gdyż wygląda to podobnie jak w przypadku dysku twardego – jedna śrubka i napęd wyjęty. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, można dołożyć do notebooka modem 3G lub moduł GPS. A jak wygląda sprawa wymiany procesora? O tym przeczytamy w następnej części poradnika. 

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...