Wi-Fi/WLAN/WAN/ WWAN – co to wszystko znaczy?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
inforCMS
Z podobnymi pojęciami można spotkać się niemal na każdym kroku, przede wszystkim korzystając z bezprzewodowego Internetu. Powyższe pojęcia są również obecne podczas wyboru laptopa lub bezprzewodowego routera. Tak czy inaczej, warto się z nimi zaznajomić, gdyż z pewnością przydadzą się w wielu sytuacjach. Czym jest Wi-Fi?

Wi-Fi to pojęcie ogólne, określające standardy bezprzewodowych sieci komputerowych. Wi-Fi stosuje się najczęściej przy budowaniu bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN (Wireless Local Area Network) oraz rozległych sieci internetowych WAN (Wide Area Network). Do tych ostatnich użytkownicy komputerów otrzymują dostęp za pomocą hotspotów.

Zobacz również: Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Warto pamiętać, że pojęcie Wi-Fi jest stosowane bardzo szeroko, i nie zawsze konkretnie. Może zdarzyć się tak, że pojęcia Wi-Fi używa się jako synonimu WLAN, chociaż nie każdy produkt wykorzystujący WLAN musi mieć certyfikaty Wi-Fi. W tym przypadku chodzi o bezprzewodowe łączenie komputerów na przykład w firmie lub domu.

Zajmijmy się jeszcze pojęciem WWAN (Wireless Wide Area Network). WWAN jest standardem łączności bezprzewodowej, który w odróżnieniu od WLAN wykorzystuje do transferu danych technologie sieci telefonii komórkowej takie jak GPRS, UMTS, HSDPA, czy 3G. Wi-Fi z kolei opiera się na grupie standardów IEEE 802.11. Na grupę tych standardów składają się cztery główne szybkości. Litera po numerze standardu oznacza jego wersję, mogą się one różnić zarówno szybkością transferu, jak i częstotliwością działania.

Zobacz również: Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?

Standard 802.11a oferuje prędkość 54 Mb/s w częstotliwości 5 GHz. Jest to dość mało popularny standard. Najczęściej stosowanymi standardami są: 802.11b – 11 Mb/s (2,4 GHz), 802.11g – 54 Mb/s (2,4 GHz) oraz najlepszy, niestety nie zawsze dostępny standard 802.11n – 108 Mb/s (5 GHz).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...