Notebooki mobilne i ultra mobilne idealnym rozwiązaniem w biznesie?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Wiele osób kojarzy notebooka biznesowego z ciężkim, mało poręcznym i nudnym urządzeniem przenośnym. Tak było kilka lat temu, gdyż dziś producenci oferują mnóstwo najróżniejszych rozwiązań i alternatyw. Obecnie do zastosowań biznesowych świetnie nadają się mniejsze notebooki z ekranami do 14 cali. Co powinien posiadać taki notebook?

Zacznijmy od tego, że urządzenia tego typu są bardzo mobilne, lekkie i wygodne. To główne kryterium podczas wyboru mobilnego urządzenia biznesowego. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest wytrzymałość baterii oraz możliwość dokupienia zapasowego akumulatora o większej pojemności. W zależności od tego, jakie urządzenie wybieramy, notebooki tego typu dzielą się na dwie wspomniane wcześniej grupy. Notebook mobilny charakteryzuje się wagą maksymalnie do 2,2 kilograma, czasem pracy na baterii około 3 godzin i ekranem o rozdzielczości do 14 cali. Notebook ultra mobilny zaś to odpowiednio: maksymalnie 1,6 kilograma wagi, około 4 godzin pracy na baterii oraz ekran o przekątnej do 13 cali.

Zobacz również: Wypożyczanie sprzętu biurowego - co można wynająć i czy to się opłaca?

Jeśli decydujemy się na urządzenie tego typu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Warto zainwestować w ekran wykonany w technologii LED, dzięki czemu jakość obrazu nawet w złych warunkach oświetleniowych będzie dobra. Warto zdecydować się na obudowę matową. Błyszczące wykończenie może i wygląda efektownie i elegancko, ale po jakimś czasie, gdy pojawią się pierwsze rysy urok zniknie. Matowe obudowy mniej się rysują i łatwiej je utrzymać w czystości.

Przejdźmy do kwestii technicznych. Kupując tego typu urządzenie warto zadbać, aby miało ono minimum 2 GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy. Jeśli chodzi o przechowywanie danych, dysk o pojemności 160 GB powinien wystarczyć. A jeśli zależy nam na szybkości działania i oszczędności energii połączonej z ciszą, warto zdecydować się na dysk SSD o pojemności minimum 80 GB. Sprawdźmy również, czy urządzenie ma wbudowaną kamerkę internetową. Nie zapominajmy również o złączach: co najmniej 3x USB 2.0, wyjście VGA, mile widziane wyjście HDMI, gniazdo PCMCIA lub ExpressCard oraz co równie ważne czytnik kart pamięci obsługujący kilka formatów (np. SD, xD, MS, MMC). Ponadto notebook powinien posiadać komunikację Bluetooth w wersji co najmniej 2.0 oraz co oczywiste zintegrowaną kartę sieciową Wi-Fi 802.11 b/g/n.

Zobacz również: Notebooki DTR – alternatywa dla komputerów stacjonarnych

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...