Jak wybrać procesor do stacji roboczej?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
inforCMS
Teoretycznie stacja robocza to komputer przeznaczony do najcięższej pracy. Jest to bardzo specyficzna maszyna, dlatego też wybór procesora nie może być przypadkowy. Z drugiej strony jednak kwestie finansowe dotyczące wyboru procesora mają mniejsze znaczenie, gdyż stacja robocza to maszyna, która z założenia ma na siebie zarabiać. Dobór odpowiedniego procesora do stacji roboczej powinien być podyktowany nie kwestiami ekonomicznymi, a odpowiednią wydajnością jednostki.

Wybieramy procesor do stacji roboczej

Stacje robocze mogą być wykorzystywane do różnych celów. Na przykład stacja robocza przeznaczona do tworzenia grafiki 3D, będzie wymagać procesora o możliwie dużej liczbie rdzeni. Jeśli maszyna jest używana do komputerowego wspomagania projektowania (ang. Computer Aided Design - CAD), wystarczy wysoko taktowany procesor czterordzeniowy połączony z odpowiednio wydajną kartą graficzną. Najgorszym rozwiązaniem jest kupowanie procesora „na oko”.

Programowanie z częstą kompilacją napisanego kodu nie wymaga żadnej specjalizowanej karty graficznej, ale przy odpowiedniej złożoności projektu jest w stanie wykorzystać procesor o każdej ilości rdzeni. Bez trudu można by było podać jeszcze mnóstwo najróżniejszych przykładów, a każdy z nich wymagałby innego procesora.

Zobacz również: Internet - Samouczek

Jeśli już wybieramy procesor do stacji roboczej, cena nie ma większego znaczenia. Jeśli myślimy o procesorze Intela, dobrym wyborem może być model Core i7-980X lub, jeśli mamy nieograniczone środki, model XEON X5680. Jeśli wolimy coś ze stajni AMD, model Phenom II Quad-Core 965. Jeśli chodzi o cenę, to jak już wiemy nie ma konkretnych przedziałów, więc procesor w cenie nawet 8000 złotych nie będzie fanaberią.

Zobacz również: Komputer-Foto - Retusz krajobrazu

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...