Czy warto zarejestrować pakiet firmowych domen

Beata Masór
rozwiń więcej
NetArt
rozwiń więcej
Rozpoczynając działalność w Sieci firma powinna zastanowić się nad zakupem pakietu domen z użyciem słów budzących skojarzenia z przedsiębiorstwem lub promowanym produktem. Działanie takie zabezpieczy ją przed nieuczciwymi cyberprzęstepcami!

Podstawowy zestaw domen

Domena internetowa jest bardzo skutecznym narzędziem działań marketingowych. Jej zabezpieczenie należy rozpocząć już w fazie projektu, przed rozpoczęciem działań promocyjnych. Podstawowe domeny, które każde przedsiębiorstwo powinno posiadać w swoim portfolio to kombinacje nazwy firmy lub promowanych produktów w połączeniu z końcówkami .pl, .com, .com.pl, .eu. Są to najpopularniejsze rozszerzenia, instynktownie wpisywane w okno przeglądarki internetowej przez użytkownika.

Przykładowo, jeśli w adresie firmowego serwisu użyto nazwy przedsiębiorstwa, to podstawowy pakiet domen, które powinno ono posiadać to:
www.NazwaFirmy.pl
www.NazwaFirmy.com.pl
www.NazwaFirmy.com
www.NazwaFirmy.eu

Domeny regionalne

Rozszerzenia regionalne, to polskie domeny drugiego stopnia. Firmy, które chcą w pełni zabezpieczyć adres swojej strony WWW powinny zakupić jego kombinacje z rozszerzeniami regionalnymi. Powinny one odpowiadać m.in. miastu, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę lub regionowi, w którym dostępne są produkty i usługi świadczone przez firmę. Jeżeli posiada ona siedziby w kilku miejscowościach, warto by zarejestrowała domenę dla każdej z nich.

Przykładowo przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach oraz oddziałem w Olkuszu; które swoje usługi świadczy w woj. śląskim oraz małopolskim, powinno zarejestrować następujące domeny:
www.NazwaFirmy.katowice.pl
www.NazwaFirmy.olkusz.pl
www.NazwaFirmy.slask.pl
www.NazwaFirmy.malopolska.pl

Porównaj: Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

Domeny funkcjonalne

W domenie .pl możemy wyróżnić także domeny funkcjonalne. Firma powinna posiadać rozszerzenia, które odpowiadają dziedzinie jej działań. Domeny funkcjonalne to znakomite narzędzie do podkreślenia gałęzi gospodarki odpowiadającej przedsiębiorstwu. Polskich domen funkcjonalnych jest ponad 30. Odnoszą się one do głównych dziedzin gospodarczych. Rejestracja domen odpowiadających branży przedsiębiorstwa uchroni adres firmowego serwisu WWW.

Przykładowo, dla biura turystycznego odpowiednie będą adresy:
www.NazwaFirmy.turystyka.pl
www.NazwaFirmy.travel.pl
www.NazwaFirmy.tourism.pl
Jeśli firma dodatkowo umożliwia zakup wycieczek przez Internet warto zakupić również:
www.NazwaFirmy.sklep.pl
www.NazwaFirmy.shop.pl

Domeny z przed- i przyrostkami

Planując zakup domen przedsiębiorstwa nie powinny zapominać o domenach z użyciem przedrostków „e-”, „m-” lub „i-”, a także przyrostków np. „24”, „-net”. Warto dokonać ich selekcji a następnie zakupić te, które odpowiadają działaniom firmy w Internecie i na innych płaszczyznach.

Firmy niejednokrotnie zapominają o rejestracji domen z użyciem przed- i przyrostków. Fakt ten jest często wykorzystywany przez cybersquaterów, na aukcje internetowe trafiają dziesiątki domen, które są wynikiem połączenia nazw popularnych serwisów z różnymi formantami. Zakładając stronę WWW firma powinna zarejestrować domeny z użyciem przed- i przyrostków od razu. Zagwarantuje to, że nikt postronny nie wykorzysta do nieuczciwych celów adresu, w którym użyto nazwy przedsiębiorstwa.

Warto, aby firma posiadała takie domeny jak:
www.e-NazwaFirmy.pl
www.i-NazwaFirmy.pl
www.NazwaFirmy-net.pl
www.NazwaFirmy24.pl

Zarejestruj domenę zanim założysz firmę

Zobacz koniecznie: Jak zarejestrować domenę przed założeniem firmy

Zakładając firmę lub wprowadzając na rynek nowy produkt, już w fazie projektu przedsiębiorcy powinni zarejestrować pakiet domen z nową nazwą. Jest to istotne, gdyż adres internetowy, kierujący do firmowego serwisu WWW, to często podstawa wszelkich działań promocyjnych firmy, nie tylko w Internecie. Warto więc zabezpieczyć się przed sytuacjami, w której taki adres, mógłby zostać wykorzystany np. przez konkurencję. Dlatego należy już w fazie projektu sprawdzić czy wybrana nazwa firmy bądź produktu jest wolna. Jeśli jest, należy niezwłocznie ją zarejestrować. To bardzo ważne, gdyż rejestracja odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” i po zakończeniu projektu może się okazać, ze domena jest już zajęta.
O odpowiednie zabezpieczenie adresu firmowego serwisu należy dbać od samego początku. Zarejestrowanie kilku domen nie wiąże się z barierami finansowymi. Domeny w pierwszym roku użytkowania kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Niektórzy usługodawcy (np. serwis nazwa.pl), oddają domeny do rocznego testowania nawet za darmo. Wcześniejsze zarejestrowanie domeny gwarantuje, że pod jej nazwą nie znajdzie się strona WWW z ofertą konkurencyjnej firmy.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...