Jak zarejestrować domenę przed założeniem firmy

Beata Masór
rozwiń więcej
NetArt
rozwiń więcej
inforCMS
Domena, która posiada słowa bezpośrednio kojarzące się z firmą lub jej nazwą jest bardzo atrakcyjna nie tylko dla firmy. W Sieci coraz częściej dochodzi do przestępstw związanych z przechwytywaniem oraz wykorzystywaniem ich przez osoby trzecie, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Jednym z najważniejszych zagrożeń jest cybersquatting. Jest to praktyka rejestracji domen znanych marek w celu późniejszego odsprzedania ich po zawyżonej cenie osobom, firmom, które mogłyby chcieć je zarejestrować. Wchodząca na rynek firma lub nowy produkt znanej marki to idealna pożywka dla działań cybersquatterów. Jeśli przedsiębiorstwo nie zarejestruje domen przed rozpoczęciem działalności, nazwy zawierające słowa bezpośrednio kojarzące się z firmą bardzo szybko mogą paść łupem internetowych przestępców.

Sytuacja ta odnosi się nie tylko do adresów w najpopularniejszych rozszerzeniach, takich jak .pl, .com czy .eu. Cybersquaterzy często rejestrują wszelkie możliwe kombinacje nazw przedsiębiorstwa, produktu z różnego rodzaju końcówkami, np. regionalnymi i funkcjonalnymi. Najbardziej zagrożone są w tym przypadku firmy, które zakupiły tylko jedną domenę, a następnie rozpoczęły jej promocję, bez zabezpieczenia pozostałych wariantów.

Takim przykładem może być serwis Allegro.pl. Domena alegro.pl została zarejestrowana przez inny podmiot i jest zaparkowana jest w systemie reklamowym, a jej właściciele korzystają na popularności serwisu aukcyjnego.

Porównaj: Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

Rejestracja w fazie projektu

Dlatego należy pamiętać, aby wprowadzając na rynek nowy produkt lub zakładając firmę, już w fazie projektu zarejestrować pakiet domen z nową nazwą. To bardzo rozsądny zabieg, który zabezpiecza adres firmowej strony WWW.

Planując rozpoczęcie nowych działań należy upewnić się, czy wybrana nazwa dla firmowej domeny jest wolna oraz niezwłocznie ją zarejestrować. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rejestracja dokonywana jest na zasadzie pierwszeństwa i po zakończeniu projektu może okazać się, że domena jest już zajęta.

Obecnie znalezienie domeny zarówno chwytliwej, atrakcyjnej dla odbiorcy, jak i dopasowanej do działalności, nie jest proste. Dlatego, jeśli wybrana nazwa firmy lub produktu jest wolna, należy niezwłocznie ją zarejestrować. Konsekwencje związane z utratą domeny mogą być dla przedsiębiorstwa bardzo uciążliwe, a także wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Wśród polskich firm zwiększa się świadomość tego, jak ważna jest dla przedsiębiorstwa domena. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej dokonują one rejestracji domeny z dużym wyprzedzeniem. Tendencja ta widoczna jest szczególnie jeśli chodzi o media.

Telewizja TVN rejestruje domeny z nazwami swoich projektów (najczęściej seriali) z kilku- lub kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Domena związana z serialem „39 i pół” (www.39ipol.pl) została zakupiona niemal 6 miesięcy wcześniej, a stacją TVN Warszawa (www.tvnwarszawa.pl) aż 16 miesięcy przed rozpoczęciem projektu. Jest to doskonałe zabezpieczenie adresów internetowych przed działaniami cybersquatterów.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Przedsiębiorstwo powinno zarejestrować najbardziej popularne wśród Internautów rozszerzenia (.pl, .com, .com.pl, .eu), a także wszystkie, kojarzące się bezpośrednio z działalnością firmy. Dokonując wyboru adresów, które powinny znaleźć się w firmowym portfolio warto zainwestować w domeny z rozszerzeniami związanymi z lokalizacją przedsiębiorstwa oraz zasięgiem jej działań. Jeśli nazwa firmy składa się z kilku członów należy zarejestrować domeny, z wszystkimi wariantami kolejności. Nie należy również zapominać o adresach WWW zawierających literówki nazwy głównej. 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...