Sposoby na tańsze drukowanie

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Od dawna wiadomo, że producenci drukarek obniżki na swoich produktach odbijają sobie na materiałach eksploatacyjnych. Oryginalne kosztują często tyle ile sama drukarka. Z drugiej strony mamy zamienniki , które są zdecydowanie tańsze. Poznajmy różne sposoby na tańsze drukowanie.

Mimo postępu technicznego i wciąż taniejącego sprzętu nadal najpopularniejszy jest druk atramentowy. Spełnia on swoje zadanie zarówno w prostych domowych modelach, jak i zaawansowanych drukarkach fotograficznych. Jego największą wadą (w szczególności dla stosujących go gospodarstw domowych) są wysokie koszty eksploatacji. Jeśli chcemy, możemy je znacząco ograniczyć, a oto kilka sposobów jak to zrobić.

Znając sposoby producentów drukarek, którzy główne zyski czerpią z materiałów eksploatacyjnych moglibyśmy stwierdzić, że od dziś za każdym razem kupować będziemy nową drukarkę. Niestety firmy takiej jak HP czy Canon nie są na tyle głupie. Choć drukarka z zasobnikami wydaje się tańsza od samych kartridży uzupełniających, to wystarczy że porównamy ich pojemność aby dojrzeć kruczek. Te, które dodawane są wraz ze sprzętem są niestety mniejsze i znacznie mniej wydajne.

Czy warto oszczędzać ?

Jeśli z drukarki korzystamy sporadycznie, drukując kilka stron miesięcznie to szkoda zachodu. Jednak gdy liczba ta wynosi już kilkadziesiąt stron na miesiąc warto zorientować się jak obniżyć koszty druku. Sposobem powszechnie uważanym za najtańszy jest stosowanie zamienników. Są to kartridże produkowane przez inne firmy, często o większej pojemności. Nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, a jeśli boimy się nieoryginalnych materiałów, wystarczy że zmienimy trochę ustawienia drukarki lub zainwestujemy w zasobniki o większej pojemności.

Zwiększona pojemność

Większość firm produkujących drukarki wprowadziła do sprzedaży kartridże nieco większe, od standardowych. Przed ich zakupem warto sprawdzić , czy będą współpracować z naszym modelem. Testy większych zasobników wypadają zadowalająca i istotnie widoczna jest oszczędność w przeliczeniu kosztu druku na stronę. Wahają się one jednak w granicy 1-2 groszy różnica jest więc minimalna.

1. Zmiana ustawień drukarki może również przynieść oszczędności 2. Zamienniki są najtańszą alternatywną w druku atramentowy                                3. Zanim sięgniemy po zamienniki przejrzyjmy fora i popytajmy znajomych – nie wszystkie firmy produkują materiały dobrej jakości !!!

Ustawienia drukarki

Korzystając z niestandardowych ustawień drukarki również możemy poczynić pewne oszczędności.

Kopia robocza – jest to opcja znana w drukarkach wszystkich firm. Jeśli drukujemy tekst, którego jakość nie musi być pierwszej klasy (np. maila od znajomego, artykuł ze strony www) skorzystajmy z tej opcji. Nie zmniejszy to czytelności wydruku, a pozwoli obniżyć zużycie atramentu.
Skala szarości – jeśli drukujemy tekst lub grafikę w czerni i bieli odnajdźmy najpierw w ustawieniach opcje skali szarości (lub druku wyłącznie czarnym atramentem). Odznaczając ją zredukujemy skale tonalności do minimum dzięki czemu unikniemy zużycia zasobników kolorowych.
Dwustronny wydruk – możemy z niego korzystać nawet jeśli nasza drukarka nie obsługuje dupleksu (przekładając kartki ręcznie). Prócz oszczędności chronimy również w ten sposób środowisko naturalne.

Zamienniki – wady i zalety

Największą zaletą zamienników jest ich cena – zazwyczaj są one dwu, a nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnych kartridży. Minusem zdecydowanie jest wydajność. Porównując je z oryginalnymi tuszami tracą od 20-30 % . Pomimo tych różnic jeśli zestawimy ze sobą oba rozwiązania – koszt wydruku jednej strony jest jednak o połowę niższy w przypadku zamienników i waha się od 3-5 gr za stronę. Stosując nieoryginalne zasobniki musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze nie wszystkie zamienniki pomimo zapewnień producenta są kompatybilne z drukarkami. Niektóre firmy, stosujące niższej jakości tusz mogą po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron zapychać dysze drukujące. Warto więc przed zakupem sprawdzić historię produktu na komputerowych forach. Drugą sprawa tyczy się jakości – oryginalne tusze posiadają zapewnienie producenta o ich funkcjonalności i wykorzystaniu możliwości drukarki podczas druku fotografii. Z zamiennikami jest różnie, i musimy zdać się na szczęście lub doświadczenia innych internautów.

Podsumowanie

Oryginały dają nam najlepszą jakość i zapewnienie producenta sprzętu. Wadą jest wysoka cena, czasami przekraczająca trzykrotnie cenę nieoryginalnego kartridża. Zatem jeśli z naszej drukarki wychodzą głownie teksty spokojnie możemy wybrać tańszy wariant. Amatorom drukowanych zdjęć polecamy oryginalne tusze lub znacznie wygodniejszą przesiadkę na model laserowy.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...