M jak Makrowirus

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
M jak Makrowirus / inforCMS
Czym jest makrowirus? Poznaj hasła na literę M.

Makrowirus
Wirusy często klasyfikowane są według rodzajów infekowanych obiektów. Makrowirusy, jak wskazuje ich nazwa, dodają swój kod do makr kojarzonych z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i innymi plikami danych.

Pierwszy makrowirus, Concept, pojawił się w lipcu 1995 roku. W krótkim czasie makrowirusy stały się dominującym typem wirusów. Było to spowodowane trzema głównymi czynnikami. Po pierwsze, makrowirusy były pierwszym typem wirusów, które celowo dodawały swój kod do plików danych. To oznaczało, że rozprzestrzenianie wirusów nie opierało się tylko na wymianie dyskietek czy programów pomiędzy użytkownikami.

Po drugie, wirusy te były niezwykle łatwe do napisania (lub skopiowania) dla potencjalnych autorów. W ten sposób nowy makrowirus dawał początek wielu nowym wariantom.

Po trzecie, wirusy te wykorzystywały pojawienie się poczty elektronicznej, dzięki której użytkownicy nieumyślnie rozprzestrzeniali je w niespotykanym dotąd tempie.

Makrowirusy były w ogromnej większości tak skonstruowane, aby mogły rozprzestrzeniać się za pośrednictwem plików tekstowych pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Access, PowerPoint i Project). Pojawiło się również kilka wirusów "proof-of-concept" dla innych formatów (na przykład Lotus AmiPro).

Makrowirusy zdominowały scenę wirusową do momentu pojawienia się pierwszych "masowych-wysyłek" na początku 1999 roku.


Malware

Malware (skrót od ang. "malicious software") oznacza każdy program, który został celowo stworzony do wykonania nieautoryzowanego, często szkodliwego działania.


Masowa wysyłka

Masowa wysyłka oznacza stosowaną przez wiele robaków technikę "porywania" systemu pocztowego w celu automatycznego wysyłania złośliwego kodu na adresy e-mail zebrane z zainfekowanych komputerów.


MBR

MBR (Master Boot Record - główny rekord rozruchowy) jest pierwszym sektorem na dysku twardym zawierającym tablicę partycji, na której umieszczone są informacje dotyczące liczby partycji, ich rozmiarów jak również informacje określające, która z nich jest "aktywna" (tj. która zawiera system operacyjny wykorzystywany do uruchomienia maszyny).


Megabajt

Megabajt (MB) jest jednostką miary pamięci komputera równą jednemu tysiącowi kilobajtów lub 1 048 576 bajtów.


Modem

Modem przekształca sygnały cyfrowe z komputera na sygnały analogowe, które mogą być transmitowane przez standardową linię telefoniczną i na odwrót.

W ostatnich latach znacznie wzrosła przepustowość modemów, z 14,4 Kbps (kilobitów na sekundę) do 28,8 Kbps i 56 Kbps.

Jednak jeszcze większą przepustowość można osiągnąć wykorzystując cyfrowe połączenie IDSN [Integrated Services Digital Network] (do 128 Kbps) lub połączenie szerokopasmowe (obecnie przepustowość mierzona jest w Mbps).


Most

Most łączy dwie sieci LAN: sprawdza dane przesyłane w sieci, aby ustalić, do której sieci LAN powinny zostać dostarczone.


MS-DOS

MS-DOS jest skrótem nazwy Microsoft Disk Operating System. Był to system operacyjny oparty na wierszu poleceń opracowany dla komputera PC. MS-DOS 1.0 został opublikowany w 1981 roku, a jego ostatnia wersja, MS-DOS 6.22, pojawiła się w roku 1994. Microsoft Windows także zapewnia dostęp z wiersza poleceń, lecz ukierunkowany jest na pracę z użyciem interfejsu graficznego.


MSN Messenger

MSN Messenger to popularny komunikator internetowy.


Kaspersky Lab Polska

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...