Reklama w mediach – zainteresowanie reklamą

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
Reklama w Internecie
W roku 2012 najczęściej wykorzystywane były reklamy banerowe - 50% reklam prezentowanych w Internecie. Wartość ta w obecnym roku maleje, wzrasta znaczenie ilość reklam angażujących czytelnika – reklamy Preroll i Rectangle – zasłaniające treści i przekazy danego portalu.

Oceniając zainteresowanie czytelników i firm wzrasta zainteresowanie taką formą reklamy, jest ona zapamiętywana. Wadą jest negatywny odbiór firmy i danego portalu. Na początku roku 2012 najważniejszą formą promocji były reklamy banerowe – wideo i interaktywne, w drugiej połowie są one na miejscu 2 i 3 w ocenie agencji Gemius. Trzeci kwartał 2012 w kampaniach online ocenia się na 24% w zakresie reklam banerowych oraz 20% w przypadku reklam Preroll i 10% dla Rectangle. Pod względem efektywności (ilość kliknięć i ilość emisji) najwyżej oceniane są reklamy na mobilnych banerach (wskaźnik 2%) oraz klasycznych (1,75%). Miejsce trzecie to reklamy z elementami interaktywnymi (wskaźnik 1,2%). Bilbordy klasyczne są oceniane na 0,5% według wskaźnika oglądalności.

WYDATKI NA REKLAMĘ WIDEO ONLINE

UDZIAŁ W RYNKU (%)

2009

0,8

2010

2,2

2011

2,5

2012

2,0

Rok 2012 jest okresem wzrostu zainteresowania reklamą internetową wśród firm z branży telekomunikacji (2,4% reklam), finansów, ubezpieczeń i maklerstwa (17,4%). Wysokie zainteresowanie –  11,1%  jest w branży motoryzacyjnej. Prognozuje się dalszy wzrost zainteresowania reklamą w branży telekomunikacji – inwestycje w mobilne serwisy, rozwój mobilnego Internetu wymaga szerokich akcji marketingowych. Najwyższe zainteresowanie reklamą dotyczy wydawnictw branżowych (dostosowanie do rynku klientów i odbiorców) oraz magazynów i gazet o szerokim zasięgu. Telekomunikacja jest branżą mocno powiązaną z klientami, reklamy są ukierunkowane na indywidualnych odbiorców i firmy. Firmy są ukierunkowane na budowanie wizerunku i prezentacje firmy i jej produktów. Ostatnie miesiące pokazują wysokie zainteresowanie internautów w dziedzinach: czas wolny (wskaźnik kliknięć wobec ilości emitowanych reklam) – 1,3%, media, książki, wideo, filmy – 1,0% oraz żywność – 0,9%.

Zobacz: Linki sponsorowane a pozycjonowanie

WYDATKI NA REKlAMĘ EFEKTYWNOŚCIOWĄ W POLSKIM INTERNECIE

UDZIAL W RYNKU (%)

WARTOŚĆ (mln zł)

2009

10,5

144,2

2010

9,7

153,5

2011

9,0

175,3

2012

8,1

39,3

Rok 2011 był okresem wzrostu emisji reklam internetowych dla telekomunikacji oraz branży finansowej. Wzrost w ciągu roku to około – 10% w tych branżach. Te sektory zyskały 40% udział na rynku reklamy internetowej. Na trzecim miejscu była branża rozrywkowa – udział w całkowitej emisji reklam - 12% pod koniec roku. Udział ten jednak znacznie spadł w roku 2011 (kilka procent). Na początku roku 2011 najważniejszym produktem reklamowym były produkty handlowe i konsumenckie. Najwyższe zainteresowanie internautów było w dziedzinie – żywność, czas wolny, napoje, alkohole.  W tym okresie najczęściej wykorzystywano reklamy banerowe, jednak spadek roczny to około 8%, wzrosło zainteresowanie reklamą banerową mobilną (10-12%).

Dane pokazują znaczne zainteresowanie reklamą internetową. Głównym argumentem jest wysokie zainteresowanie czytelników oraz różnorodność form reklamy. Wiele firm wykorzystuje Internet jako środek komunikacji z klientami, widać wysokie zainteresowanie firm i instytucji międzynarodowych. Dochody z reklam są znaczne, obecny rozwój rynku pozwala na wzrost tych dochodów. Najwyższe korzyści utrzymują się w wydawnictwach ogólnokrajowych i branżowych. Dochody z reklam są ważnym środkiem utrzymania, w kolejnych latach prognozuje się rozwój rynku reklamowego – internetowego i mobilnego. Wydawnictwa maja największe możliwości i perspektywy zysku z reklam.

Zobacz serwis: Reklama w Internecie

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...