Informatyka śledcza - znane przypadki (część II)

Kroll Ontrack
rozwiń więcej
Prezentujemy drugą część zestawienia najciekawszych przypadków dotyczących informatyki śledczej, zanotowanych przez firmę Kroll Ontrack.

1. Dostarczenie elektronicznych środków dowodowych do trzech krajów jednocześnie

Eksperci działu Ontrack Forensics otrzymali zlecenie tzw. akwizycji danych polegającej na skopiowaniu informacji elektronicznych w taki sposób, aby nie straciły one wartości dowodowej (narzędzia wykorzystywane przez Kroll Ontrack pozwalają na zachowanie tzw. sumy kontrolnej. Jej niezmieniona wartość gwarantuje brak ingerencji w zawartość zabezpieczanych plików elektronicznych). Identyczną operację przeprowadzili w tym samym czasie specjaliści Kroll Ontrack w Niemczech i we Francji. Zleceniodawcą był zarząd francuskiej firmy farmaceutycznej.

Powodem do zatrudnienia „elektronicznych detektywów” było podejrzenie o malwersacje finansowe zarządu polskiego oddziału firmy, którego członkowie otworzyli firmę pośredniczącą w zakupach dla koncernu oferując towary po cenach nierynkowych i powodując w ten sposób powstanie wymiernych strat dla firmy.

Operacja zebrania materiałów dowodowych przeprowadzana w każdym z trzech krajów tej samej nocy odbyła się w obecności prawnika, notariusza i służby ochrony mienia. Specjaliści Kroll Ontrack skopiowali dane z każdego komputera w firmie oraz z urządzeń służących do archiwizacji danych firmowych. Każde z miejsc pracy zostało sfotografowane.

Dane z Niemiec i Polski trafiły następnie do Francji. Podobnie jak dane z siedziby głównej koncernu, zostały poddane analizie. Wynikało z niej, że przypuszczenie działania na szkodę koncernu przez zarząd polskiego oddziału firmy jest prawdziwe.

Po analizie wyników analizy zarząd francuskiego koncernu zdecydował się na zmianę całego personelu polskiego oddziału (zarządu i pracowników). Nie wiadomo, czy członkom zarządu wytoczono procesy.

2. Kradzież i wykorzystanie danych przez konkurencję

Udostępnianie danych osobom, które przeprowadzają dla danej firmy określone projekty może niekiedy okazać się niezwykle ryzykowne. Doświadczyło tego jedno z największych biur projektowych, które na potrzeby realizacji jednego ze swych zleceń postanowiło podjąć współpracę z inną firmą. Miała ona wesprzeć działania biura i wraz z jego pracownikami utworzyć zespół zajmujący się projektem przez następne czternaście miesięcy.

Powołany zespół pracował w siedzibie biura projektowego (zleceniodawcy). Dzięki temu pracownicy firmy wspomagającej biuro mieli potencjalną szansę na bezprawny dostęp do wszelkich danych znajdujących się na komputerach ich zleceniodawcy.

W trakcie realizacji projektu pracownicy biura przypadkowo odkryli, iż na rynku pojawiły się produkty bazujące na rozwiązaniach technologicznych stworzonych przez nich samych. W tej sytuacji, obawiając się przecieku, przeprowadzono analizę komputerów pracowników, serwerów danych oraz przesyłanych dokumentów. Pozwoliło to na ustalenie źródła przecieku, którym okazał się zespół projektowy, a dokładnie jeden z pracowników firmy zatrudnionej przez biuro. Ustalono, że kilkakrotnie włamywał się on na serwery, gdzie przechowywane były dane pochodzące z innych projektów, po czym przesyłał je na serwery swej macierzystej firmy.

Odkrycie tych działań nie byłoby możliwe bez szczegółowej analizy komputerów biura projektowego, dokonanej przez specjalistów i poprawnego zabezpieczenia elektronicznych środków dowodowych, które mogły być użyte w sądzie. Zarazem przypadek ten pokazuje, jak istotne jest zabezpieczenie danych firmy, których wykorzystanie może być w przyszłości przyczyną jej poważnych problemów.

3. Komputer wyrzucony z okna

Dane z odzysku mogą być i bywają dowodami przestępstw. Osoby, które łamią prawo pilnie strzegą informacji mogących je pogrążyć.

Ponieważ wiele takich danych jest archiwizowanych na komputerach (często przenośnych) jedną z metod oskarżenia przestępcy jest zgromadzenie elektronicznych dowodów łamania prawa, czyli danych zapisanych w formie elektronicznej.

Przestępcy najczęściej korzystają z komputerów przenośnych. Pozwala im to na ciągły nadzór nad ważnymi danymi.

W razie potrzeby jest też łatwiej pozbyć się notebook’a niż setek lub tysięcy kartek papieru. Tak przynajmniej sądził ścigany przez policję przestępca. Księgowy jednej z dużych grup przestępczych. Uciekając po schodach budynku, dotarł na dach i zrzucił z niego komputer przenośny z obciążającymi go danymi.

Ponieważ informacje te mogły być decydujące w śledztwie do odzyskania danych zatrudniono Kroll Ontrack. Cały komputer po upadku był mocno zniszczony. Jednak z uszkodzonego dysku udało się odzyskać ok. 7 proc. danych. Taka ilość informacji wystarczyła do obciążenia podejrzanego.

4. Elektroniczne dowody fałszerstw

Do firmy Kroll Ontrack trafiło zgłoszenie przesłane przez prokuraturę prowadzącą śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów.

Podczas przesłuchań trzy zatrzymane osoby posługujące się sfałszowanymi dokumentami przyznały się do winy. Jednocześnie w czasie przesłuchań okazało się, że współpracował z nimi informatyk, który przygotowywał w wersji elektronicznej kopie dokumentów tożsamości, zaświadczeń o zatrudnieniu i pieczątek.

Po tym zeznaniu prokuratura wydała nakaz aresztowania podejrzanego o fałszerstwo oraz nakazała zarekwirowanie sprzętu komputerowego z użyciem którego dokonywano fałszerstw.

Na porę zatrzymania podejrzanego wybrano wieczór. W czasie interwencji funkcjonariuszy fałszerz dokumentów próbował zniszczyć komputer uderzając nim o ziemię. Jego działania odniosły skutek ponieważ dysk twardy, który znajdował się w jego laptopie uległ uszkodzeniu fizycznemu – jego elementy mechaniczne zostały uszkodzone.

W takim przypadku jedynym możliwym sposobem odzyskania danych jest otwarcie nośnika w laboratoryjnych warunkach oraz wykorzystanie technologii umożliwiającej odtworzenie danych bezpośrednio z otwartego nośnika.

W przypadku fałszerza specjaliści katowickiego laboratorium Kroll Ontrack odzyskali 74 pliki zawierające wzorce spreparowanych dokumentów. Informacje te posłużyły jako materiał dowodowy w prowadzonym przez prokuraturę dochodzeniu.

5. Była pracownica oskarżona o przyczynienie się do upadku firmy

Pracownica jednej z katowickich firm założyła podczas trwania stosunku pracy własną firmę. Bankrutujący pracodawca obwinił ją o problemy swojej firmy, które miały być spowodowane tym, iż pracownica w czasie pracy wykonywała czynności związane z jej prywatną firmą zaniedbując obowiązki służbowe.

Pracownica twierdziła, że wszystkie czynności związane ze swoją firmą wykonywała po pracy. Jako dowód zleciła analizę operacji wykonywanych z użyciem komputera „elektronicznym detektywom” - specjalistom Kroll Ontrack, którzy przeanalizowali dane znajdujące się w komputerze pracownicy. Okazało się, że kobieta wykonywała wszystkie czynności związane z prowadzeniem własnej firmy po godzinach pracy. Pracodawca odstąpił od skierowania sprawy do sądu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...