Sprzętowe metody kasowania danych

Kroll Ontrack
rozwiń więcej
inforCMS
Istnieją dwie metody bezpowrotnego kasowania danych: programowa i sprzętowa. Pierwsza wykorzystuje aplikacje przeznaczone do bezpowrotnego usuwania danych. Choć programowe kasowanie danych jest pewną i bezpieczną metodą ich usuwania, w pewnych warunkach wykorzystanie jej jest niestety niemożliwe i trzeba wybrać drugą metodę.

Sytuacje takie mogą dotyczyć np. uszkodzonych nośników danych. O ile uszkodzenie nośnika powoduje niemożność bezpośredniego skorzystania z danych na nim zgromadzonych, o tyle nie można wykluczyć, że osoby nieuprawnione doprowadzą do naprawy nośnika i uzyskają dostęp do danych.

Inna grupa przypadków, kiedy programowe kasowanie danych nie jest metodą gwarantującą absolutne bezpieczeństwo, dotyczy zaawansowanych technologicznie nośników, które są zdolne do tzw. remapowania sektorów dysku, które zawiodły. Dane z sektorów, które zostały (przez elektronikę sterującą nośnika) uznane za uszkodzone, nie mogą zostać usunięte poprzez odpowiedni program. Jednak dysponując zaawansowaną techniką laboratoryjną, można uzyskać do nich dostęp, a co za tym idzie, również dostęp do zapisanych tam danych.

Do zastosowania innych metod niż programowe kasowanie danych, czasami skłaniają również bardziej prozaiczne przyczyny. Jeśli mamy do czynienia z dużą liczbą nośników, a jednocześnie czas którym dysponujemy jest ograniczony, należy rozważyć metody szybsze od programowego nadpisywania danych.

Bity powyciągane za uszy

Jedną z takich metod jest demagnetyzacja (ang. degaussing) nośników magnetycznych, polegająca na poddaniu nośnika działaniu silnego impulsu magnetycznego, który niszczy bezpowrotnie wszelkie zapisy dokonane w warstwie magnetycznej nośnika. W przypadku dysków twardych metoda ta pozwala usunąć również dane niezbędne do prawidłowej pracy dysku, co daje gwarancję, że po demagnetyzacji nośnik nie nadaje się do dalszego użytku.

Jednym z najmocniejszych demagnetyzerów, jakie obecnie dostępne są w ofercie firm kasujących dane, jest pracujący w katowickim laboratorium firmy Kroll Ontrack Degausser DG.02. Urządzenie to, które wymiarami nie różni się od przenośnej lodówki, dzięki ogromnej mocy 11 500 Gausów w niecałe cztery sekundy bezpowrotnie usuwa dane z każdego nośnika, niezależnie od jego pojemności.

Demagnetyzer Ibas Degausser DG.02

Moc działającego demagnetyzera jest tak duża, że z większości pozostawionych w odległości dwóch metrów od niego urządzeń, takich jak telefony komórkowe, komputery, czy cyfrowe aparaty fotograficzne, mogą przypadkowo zostać usunięte wszystkie dane. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa, obsługa urządzenia odbywa się zdalnie przy pomocy pilota i możliwa jest jedynie z udziałem specjalnie przeszkolonych pracowników.

Rozdrabnianie, nagrzewanie, wysadzanie

W przypadku metod sprzętowych możliwych jest sześć sposobów usuwania danych. Oprócz opisanego wyżej oddziaływania polem magnetycznym stosowane są:

  • metody mechaniczne (rozdrobnienie nośnika);
  • metody termiczne (nagrzewanie do temperatury topnienia podstawy lub do temperatury punktu Curie, w której dane zostają usunięte z nośnika magnetycznego);
  • metody pirotechniczne (zniszczenie nośnika wybuchem);
  • metody chemiczne (używa się środowisk agresywnych chemicznie);
  • metody radioaktywne (oddziaływanie na nośnik promieniami jonizującymi).

Ze względu na trudności techniczne związane z wykorzystaniem niektórych metod sprzętowych usuwania danych, jedną z najpopularniejszych technik pozostaje namagnesowanie nośnika danych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...