Informatyka śledcza, a bezpieczeństwo IT firmy

Kroll Ontrack
rozwiń więcej
inforCMS
Odpowiednia polityka bezpieczeństwa staje się coraz bardziej znaczącym elementem w strategii firm. Najlepiej ze wszystkich firm wypadają na tym tle oddziały zachodnich. Tam odpowiednie procedury już są wdrożone.

Według szacunków, w ciągu najbliższych pięciu lat informatyka śledcza stanie się stałym elementem polityki bezpieczeństwa w wielu dużych polskich firmach. Bardzo ważne jest tutaj budowanie świadomości w zakresie wykorzystania elektronicznych środków dowodowych na potrzeby zwalczania nadużyć w biznesie.

Specjaliści z zewnątrz

Jeśli chodzi o dane ujmowane przez sądy jako elektroniczne środki dowodowe, z obserwacji ekspertów firmy Kroll Ontrack wynika, że zawsze lepiej postrzegane jest działanie podmiotu niezależnego, który nie będzie czerpał korzyści z ewentualnego postępowania wtedy, gdy dowody rzeczywiście staną się potrzebne.

Sytuacja, w której dane zabezpieczone są przez zewnętrznych specjalistów w obecności odpowiednich osób reprezentujących firmę i ewentualnie prokuraturę lub policję, jest to rozwiązanie optymalne. Rolą procedur firmowych w tym procesie powinno być odpowiednio wczesne wykrycie nadużycia i działania, które będą zmierzały do zabezpieczenia, a nie zatarcia śladów. To właśnie wskutek niewłaściwego postępowania, wielu śladów, często oczywistych, nie można wykorzystać w formie dowodów elektronicznych.

Z wielu względów włączenie procedur informatyki śledczej do polityki bezpieczeństwa stanie się w przyszłości motorem rozwoju w firmach specjalizujących się w tego typu działalności. Po pierwsze firmy te mają już doświadczenie, przeszkolonych specjalistów oraz odpowiednie zaplecze sprzętowe i programowe. Ponadto niektóre firmy wewnętrznie będą w stanie zabezpieczyć dowody, natomiast ich ewentualną analizą będą się zajmować eksperci z dziedziny.

Amerykański wzorzec

Informatyka śledcza najbardziej rozwinięta jest w USA i krajach Europy Zachodniej. Zastosowanie dowodów elektronicznych jest powszechną praktyką stosowaną w przedsiębiorstwach. W tym przypadku mamy do czynienia z wysoką świadomością firm.

Typowym działaniem w korporacjach działających w krajach najbardziej rozwiniętych jest m.in. zabezpieczanie danych z komputera pracownika, który zmienia pracę. Takie działanie ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron, pracownika i firmy. Określa stan faktyczny w momencie zakończenia współpracy pracownika z firmą oraz wiarygodnie dokumentuje jego działania na rzecz organizacji.

W zdecydowanej większości przypadków działania z zakresu informatyki śledczej przeprowadzane są przez zewnętrznych ekspertów. Szczególnie jest to istotne w USA, gdzie każde działanie musi być możliwie najbardziej obiektywne. Rozwiązania amerykańskie często bywają wzorem dla działań z zakresu informatyki śledczej w innych krajach, oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych danego kraju.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...