10 najskuteczniejszch sposobów na spam

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
Spam, każdy kto używa poczty elektronicznej zna to zjawisko. Nikt go nie lubi, nikt go nie chce ale do każdego przychodzi, zwykle częściej niż wiadomości od znajomych. Mimo iż ilość spamu rośnie z roku na rok są sposoby aby ograniczyć to niepożądane zjawisko. Oto 10 sposobów ochrony.

1. Należy posiadać co najmniej dwa adresy e-mail - publiczny i prywatny. Prywatny adres powinien być wykorzystywany wyłącznie do prywatnej korespondencji. Do rejestracji na publicznych forach, czatach, do subskrypcji list mailingowych itd. należy wykorzystywać adres publiczny.

2. Nigdy nie należy publikować swojego prywatnego adresu na publicznie dostępnych zasobach

3. Adres prywatny powinien być trudny do podrobienia. Spamerzy stosują kombinacje oczywistych nazw, słów i liczb do realnie wyglądających adresów. Adres prywatny nie powinien składać się po prostu z imienia i nazwiska. Należy być twórczym i stworzyć możliwie unikatowy adres.


4. Jeśli elektroniczne opublikowanie prywatnego adresu jest konieczne należy go zamaskować, aby nie przechwycili go spamerzy. Jan.Kowalski@yahoo.com jest łatwym do przechwycenia adresem, tak samo jak Jan.Kowalski małpa yahoo.com. Można jednak zapisać go jako Jan-kropka-Kowalski-małpa-yahoo-kropka-com. Jeśli adres musi zostać opublikowany na stronie WWW najlepiej zapisać go jako obrazek, a nie odsyłacz.


5. Należy traktować swój adres publiczny jako tymczasowy. Istnieją duże szanse, że spamerzy szybko przechwycą go. W miarę możliwości zaleca się regularnie zmieniać adres publiczny.


6. Do zarejestrowania się na forach, czatach, oraz do subskrypcji do list mailingowych i promocji należy zawsze używać adresu publicznego. Należy również rozważyć możliwość stosowania kilku adresów publicznych, aby wyśledzić, które usługi sprzedają adresy spamerom lub padają ich ofiarą.


7. Nigdy nie należy odpowiadać na spam. Taka odpowiedź może zostać przeczytana przez roboty przeszukujące sieć, które ocenią adres nadawcy jako czynny. W rezultacie, im więcej takich odpowiedzi, tym więcej spamu.


8. Nigdy nie należy klikać odsyłaczy 'zrezygnuj z subskrypcji' z wątpliwych źródeł. Spamerzy wysyłają fałszywe listy proponujące zrezygnowanie z subskrypcji w celu zebrania aktywnych adresów. Kliknięcie takiego odsyłacza zwiększy jedynie ilość otrzymywanego spamu.


9. Jeśli spamerzy odkryją prywatny adres, należy go jak najszybciej zmienić. Być może jest to niedogodność, ale zmiana adresu e-mail może pomóc w uniknięciu spamu - przynajmniej na razie!


10. Należy się upewnić, że poczta jest filtrowana przez rozwiązanie antyspamowe. Należy rozważyć zainstalowanie osobistego oprogramowania antyspamowego. Konta pocztowe (nawet darmowe) należy otwierać wyłącznie u dostawców, którzy oferują fltrowanie spamu.


Kaspersky Lab Polska

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...