Scareware - straszą wirusami

Kaspersky LAB
rozwiń więcej
Wyobraź sobie taką sytuację: przeglądasz strony internetowe, szukając nowej tapety na pulpit, gdy nagle wyskakuje komunikat informujący Cię, że Twój komputer jest zainfekowany 527 trojanami, wirusami i robakami. Jesteś zdziwiony, bo na komputerze masz oprogramowanie bezpieczeństwa. Dlaczego nie ostrzegło Cię przed infekcjami i zagrożeniami? Może nie działa poprawnie? A może coś przeoczyło?

Gdy otrząśniesz się z pierwszego szoku, zwykle zaczynasz czytać komunikat z większą uwagą. Dowiadujesz się, że możesz pobrać nowe oprogramowanie antywirusowe, które rozwiąże Twój problem. Najlepsze jest jednak to, że oprogramowanie jest darmowe! Skwapliwie korzystasz z oferty, pobierasz i instalujesz program. Gdy ponownie ręcznie uruchamiasz skanowanie antywirusowe, program znajduje jeszcze więcej infekcji, ale tym razem zostaje wyświetlony inny komunikat: szkodliwe programy mogą zostać usunięte tylko za pomocą pełnej wersji produktu, która nie jest już bezpłatna.

Ze strony internetowej dowiadujesz się, że ceny wahają się od 30 do 80 euro. Ponieważ oprogramowanie bezpieczeństwa, które zainstalowałeś wcześniej, zawiodło Cię, całą nadzieje pokładasz w tym nowo odkrytym "cudownym rozwiązaniu", kupujesz je i klikasz "Wylecz". Wydaje się, że wszystkie zagrożenia zostały szybko wyeliminowane ... czyżby?

Sprytne oszustwo

Tego rodzaju oszustwo stosowane jest od dawna i wykorzystuje strach przed poważną infekcją komputera. Programy scareware stosują różne techniki. Najpowszechniejszy jest następujący scenariusz: gdy surfujesz po Internecie, pojawia się okno wyskakujące, które pozornie przeprowadza skanowanie Twojego dysku twardego. Następnie pokazuje losowo wygenerowaną liczbę infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Mniej popularną metodą jest tak zwany atak drive-by-download: gdy przeglądasz zainfekowaną stronę internetową, na Twój komputer przedostaje się niechciane oprogramowanie. Jeżeli jest to oprogramowanie scareware, często wyświetlany jest komunikat informujący Cię, że Twoja maszyna została zainfekowana.

Nawet tapeta może się zmienić się, tak aby przypominała Ci o infekcjach (które w rzeczywistości nie istnieją). Przywrócenie pierwotnej tapety jest trudne; opcja ta została usunięta z menu ustawień i mimo że można to zrobić innymi sposobami, wymagają one większej wiedzy technicznej, niż posiada większość użytkowników. Tak więc to, co początkowo wydaje się być "cudownym rozwiązaniem", okazuje się oprogramowaniem, które nie daje użytkownikowi żadnych korzyści.

Duże pieniądze

Jednak scareware przynosi korzyści cyberprzestępcom, którzy mogą zarobić pieniądze na sprzedaży licencji na takie fałszywe oprogramowanie bezpieczeństwa. Co więcej, te fałszywe aplikacje często zawierają szkodliwe oprogramowanie, które może być wykorzystane do uzyskiwania dostępu do Twojej maszyny, kradzieży Twoich osobistych danych (które mogą być następnie odsprzedane) lub przekształcenia Twojego komputera w maszynę zombie w celu użycia jej do wysyłania ogromnej ilości spamu. Spamerzy zapłacą duże pieniądze za kupienie lub wynajęcie takich maszyn w celu rozprzestrzenienia swoich wiadomości na szeroką skalę - jest to po prostu kolejny sposób zarabiania pieniędzy w świecie cyberprzestępczym.

Nazwa scareware jest całkowicie uzasadniona: wiele wysiłku wkładane jest w to, aby po pierwsze wiadomości były przekonujące, a po drugie, aby same programy scareware wyglądały na prawdziwe. Ponadto, programy te często posiadają nazwy, które brzmią podobnie do nazw legalnych aplikacji bezpieczeństwa. Wszystko to pomaga jeszcze bardziej uwiarygodnić to oszustwo, na które mogą złapać się nawet doświadczeni użytkownicy Internetu. Co w takiej sytuacji powinieneś robić? Przede wszystkim spraw sobie dobre oprogramowanie antywirusowe. Jeżeli zaczną pojawiać się podobne wiadomości, nie przestrasz się i w żadnym wypadku nie kupuj oferowanego oprogramowania. Przeprowadź pełne skanowanie systemu przy pomocy swojego aktualnego oprogramowania antywirusowego. 

Źródło: Kaspersky LAB

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...