Najpopularniejsze szkodliwe programy sierpnia 2008

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2008 r.

Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Po upłynięciu drugiego miesiąca analizowania danych zebranych przy użyciu technologii Kaspersky Security Network analitycy z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące zmiany wśród najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów.

Pierwsza tabela bazuje na statystykach dostarczonych przez produkty Kaspersky Lab z linii 2009. Podane liczby określają odsetek komputerów, na których wykryto zagrożenia.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

= Bez zmian

Trojan.Win32.DNSChanger.ech

2

Nowość !

Trojan.Win32.Pakes.kab

3

Nowość !

Trojan-Downloader.Win32.Agent.xqz

4

Nowość !

Trojan-Downloader.Win32.Agent.yaw

5

Nowość !

Trojan-Downloader.Win32.Agent.xws

6

Nowość !

Trojan-Downloader.Win32.Small.zie

7

Nowość !

Trojan-Downloader.Win32.Agent.xna

8

Nowość !

Trojan-Downloader.JS.Agent.chk

9

Nowość !

Trojan.Win32.Agent.tfc

10

+ 6

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.ca

11

Nowość

not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.cp

12

- 3

Trojan.Win32.Agent.abt

13

Nowość !

Trojan-Dropper.Win32.Agent.tbd

14

Nowość !

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.sc

15

Nowość !

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.vp

16

Nowość !

Trojan-GameThief.Win32.OnLineGames.sjbb

17

Nowość !

Trojan-Clicker.Win32.Agent.bkd

18

+ 1

Trojan.Win32.Chifrax.a

19

Nowość !

Trojan.RAR.Qfavorites.a

20

Nowość !

Trojan-GameThief.Win32.OnLineGames.sgpq

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, sierpień 2008


Pomimo zmian lider z poprzedniego miesiąca - Trojan DNSChanger.ech – pozostał na szczycie rankingu. Poziom jego rozpowszechnienia jest ponad trzykrotnie większy niż w przypadku programu znajdującego się na drugim miejscu. Oznacza to, że DNSChanger spowodował całkiem poważną epidemię, która dała się we znaki przede wszystkim użytkownikom z krajów z Europy Zachodniej.

W najnowszej odsłonie listy pojawiło się 16 nowości i wszystkie z nich zostały dodane do antywirusowych baz danych Kaspersky Lab w sierpniu 2008. Wśród nowości interesująca jest grupa sześciu trojanów-downloaderów, które zajmują od 3 do 8 miejsca.

Poprzez uniemożliwienie tym trojanom wykonania ich podstawowego zadania, czyli pobierania szkodliwego kodu z Internetu, produkty Kaspersky Lab zablokowały także masowe pobieranie innych niebezpiecznych aplikacji na komputery użytkowników.

Wyróżniają się także programy adware mające postać obiektów Browser Helper Object. Liczebność tych aplikacji jest związana z tym, że Internet Explorer - przeglądarka, dla której zaprojektowano ten adware - cieszy się ogromną popularnością.

Statystyki z ubiegłego miesiąca zawierały cztery klasy szkodliwego i potencjalnie niechcianego oprogramowania (TrojWare, AdWare, VirWare oraz MalWare). W sierpniu pozostały tylko dwie: TrojWare oraz AdWare.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, sierpień 2008

W sierpniu na komputerach użytkowników wykryto łącznie 28 940 różnych szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów. Jest to wzrost o ponad 8 000 w porównaniu w lipcem i wskazuje na znaczne zwiększenie się liczby zagrożeń, które krążą w Internecie.


Drugi ranking przedstawia liczby dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

+ 3

Net-Worm.Win32.Nimda

2

+ 8

Virus.Win32.Xorer.du

3

+3

Virus.Win32.Parite.b

4

+5

Virus.Win32.Virut.n

5

+9

Virus.Win32.Parite.a

6

+2

Virus.Win32.Alman.b

7

Nowość !

Trojan.Win32.DNSChanger.ech

8

Nowość !

Email-Worm.Win32.Runouce.b

9

+4

Worm.Win32.Fujack.k

10

+9

Worm.VBS.Headtail.a

11

+4

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.d

12

Nowość !

Virus.Win32.Downloader.ax

13

Nowość !

Trojan-Clicker.HTML.IFrame.js

14

- 13

Virus.Win32.Virut.q

15

Nowość !

Virus.Win32.Small.l

16

- 12

Virus.Win32.Hidrag.a

17

- 5

Worm.Win32.Otwycal.g

18

Nowość !

Virus.Win32.Virut.b

19

- 14

Virus.Win32.Neshta.a

20

Nowość !

Virus.Win32.Tenga.a

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, sierpień 2008


Zmiany na drugiej liście są mniej dramatyczne - tylko 7 nowości. Jednak dość duże ruchy nastąpiły w czołówce - lider z ubiegłego miesiąca (Virut.q) spadł aż o 13 miejsc a Fujack.ap całkowicie wyleciał z zestawienia po lipcowym spadku z drugiego miejsca na ostatnie.

Niespodziewany sierpniowy lider okazał się być robakiem, który po raz pierwszy został wykryty w roku 2001. Teoretycznie program ten powinien już dawno wyginąć w ruchu internetowym, jednak tak się nie stało: robak Nimda jest ciągle aktywny i obecny w tych samych plikach, które analitycy z Kaspersky Lab wykrywali w latach 2001-2002.

Pojawienie się trojana DNSChanger.ech na drugim miejscu jest także warte zauważenia. Oznacza to, że szkodnik ten ciągle modyfikuje własny kod i może istnieć w wielu postaciach na różnych komputerach.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...