Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość.
Firmy decydujące się na „przesiadkę” na oprogramowanie open source chcą nie tylko oszczędzić, ale również mieć dostęp do częstych aktualizacji i możliwości dowolnej konfiguracji oprogramowania według własnych potrzeb. Wielu sceptyków jednak twierdzi, że open source to gniazdo wielu błędów, które należy naprawić na własną rękę, a to kosztuje. Czy tak jest w rzeczywistości?

W przypadku rozwiązań komercyjnych, musimy liczyć na nieliczną grupę specjalistów zatrudnionych w firmie związanej z oprogramowaniem. W przypadku open source, najlepszą pomocą w rozwiązywania problemów technicznych jest wiedza społeczności skupionych wokół konkretnego projektu. W razie potrzeby możemy bez trudu wejść na forum związane z danym oprogramowaniem czy dołączyć do grup dyskusyjnych.

Dla bardziej wymagających często istnieje też możliwość wykupienia wsparcia technicznego, podobnie jak dla pakietów komercyjnych, choć po znacznie przystępniejszych cenach. Producenci oferowanego za darmo programowania open source często zarabiają właśnie na pomocy technicznej, przykładają więc do niej większą wagę niż firmy zarabiające głównie na sprzedaży swojego oprogramowania.

Zobacz również: Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Kontynuując temat kosztów, warto zwrócić uwagę na pewną zależność. Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość. Ponadto kupując oprogramowanie OEM (które jest nieco tańsze) mamy spore ograniczenia. Przy zmianie komputera, dalsze używanie oprogramowania OEM będzie nielegalne, a co za tym idzie będziemy zmuszeni do ponownego zakupu.

Niekiedy za znacznie mniejszą cenę mamy większe możliwości wykorzystując oprogramowanie open source. Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie open source jest zazwyczaj mniej znane od komercyjnych konkurentów. W przypadku oprogramowania komercyjnego, takiego jak WORD czy Excel, szkolenie może ograniczyć się do podstaw, gdyż większość pracowników może znać te programy. Jeśli w firmie zdecydujemy się na open source, będziemy musieli wydatki na szkolenie czy ewentualne dostosowanie kodu do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Czy warto zdecydować się na open source? Nim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto najpierw przetestować rozwiązania z otwartego źródła. To dobre rozwiązanie, gdyż nie musimy zmieniać całego oprogramowania dopóki nie przetestujemy go i nie upewnimy się, że jest właśnie tym, czego szukaliśmy. Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze należy sięgać po open source, ale nim wydamy niemałe pieniądze, warto zobaczyć, czy nie uzyskamy czegoś równie dobrego a może nawet lepszego - nie wydając prawie nic.

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...