Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów.
Dla wielu osób open source to świetna alternatywa dla komercyjnego oprogramowania, które można stosować w domu. Ale czy open source sprawdzi się w firmie? Okazuje się, że tak, a oszczędności jakie wygeneruje pokrywają wady tego rozwiązania. Poznajmy bliżej open source i jego wpływ na firmę.

Użytkownicy komercyjnych systemów i pakietów oprogramowania często narzekają na liczne błędy, niedociągnięcia i brak poprawek w krótkich odstępach czasu. Nie da się ukryć, że oprogramowanie open source ma o wiele większe szanse na rozwój i udoskonalanie niż oprogramowanie komercyjne. Przy oprogramowaniu komercyjnym pracuje zazwyczaj sztab kilkunastu osób, które nie są w stanie sprostać oczekiwaniom miliona użytkowników. W przypadku oprogramowania open source mamy do czynienia z mnóstwem pasjonatów, którzy pracują niezależnie tworząc własne wersje oprogramowania lub dodatków do już istniejących rozwiązań.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Warto również zauważyć, że oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym często bardziej niż pakiety komercyjne odpowiada oczekiwaniom użytkowników, ponieważ sami (o ile tylko potrafią) mogą je wyposażyć w potrzebną im funkcjonalność. Potrzebujemy pewnej nietypowej funkcji, szukamy odpowiedniego dodatku w sieci, a jeśli nie możemy go znaleźć, sami staramy się go stworzyć. W przypadku oprogramowania komercyjnego blokują nas ograniczenia licencyjne i sprzętowe.

Reasumując, największą zaletą open source jest możliwość dostosowania istniejącego już programu do własnych potrzeb. Ponieważ jego kod jest otwarty, wystarczy go odpowiednio zmodyfikować, by dodać potrzebną nam funkcjonalność. Zlecenie prostej przeróbki odpowiadającego naszym potrzebom programu jest zwykle tańsze niż pisanie go od zera. A jaki wpływ ma zastosowanie oprogramowania open source na firmę?

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Otóż stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów. Nie da się ukryć, że użytkownicy komercyjnych rozwiązań są na łasce producenta, jego wizji produktu, wymagań, priorytetów i planów czasowych. Producentowi nie śpieszy się z wypuszczaniem dodatków i usprawnień, bo przecież klient już zapłacił za dany program, więc może sobie poczekać. W przypadku programów typu open source ich użytkownicy sami podejmują decyzje, na ilu procesorach, systemach i w jaki sposób będą z nich korzystać oraz jakie dodatki i kiedy pojawią się w oprogramowaniu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...