Jakie są typy oprogramowania?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jakie są typy oprogramowania?
Dzisiejszy świat przemysłu i usług ukierunkowany jest na konsumenta wykorzystując przy tym innowacyjne technologie. Klienci wszelkich branży przywykli do obsługi na najwyższym poziomie oraz do indywidualnie konstruowanych ofert produktów i usług. Aby móc w pełni zaspokoić te potrzeby, należy dokładniej poznać wymagania użytkowników i reagować na nie szybciej, niż dotychczas. Organizacja pracy i czasu w przypadku dużych firm to sprawa kluczowa. Stale rosnąca konkurencja sprawia, że także utrzymanie dotychczasowych klientów staje się dużym wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Bardzo często w pośpiechu podczas wybierania oprogramowania zapominamy o prostej rzeczy - wymogi licencyjne.

Oprogramowanie dla firmy

Ze względu na wspomnianą wcześniej pogoń za czasem oraz wyścig z konkurencją, jak nigdy dotąd zmuszone są do ustawicznego poszukiwania nowych sposobów na pozyskanie, a co ważne utrzymanie istniejącego klienta. W związku z tym niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia informatyczne i najnowsze technologie, między innymi oprogramowanie zarządzające czasem oraz przepływem informacji w firmie.

Najpopularniejszy kanał dystrybucji oprogramowania, jakim jest Internet, jest praktycznie zasypany najróżniejszymi programami. Przy tej ilości programów nie trudno zagubić się w takich pojęciach jak: demo, trial, shareware, freeware etc. A przecież to te pojęcia regulują prawo korzystania z programów, pobierania ich ze stron producentów i innych portali. Dlatego też zanim zakupimy lub ściągniemy jakikolwiek program z sieci, warto wcześniej dowiedzieć się o możliwość sprawdzenia wersji testowej. Na początku warto zapoznać się i zrozumieć poszczególne licencje na program, by móc w pełni legalnie i bez zbędnych niespodzianek z niego korzystać.

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Demo

Demo, lub wersja demonstracyjna, zazwyczaj dotyczy komercyjnego programu. Zazwyczaj wersja demonstracyjna charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością w stosunku do pełnej wersji programu. Może to być ograniczenie lub wyłączenie większości funkcji oprogramowania. Bywa jednak, iż stanowi pełną wersję programu o ograniczonej czasowo możliwości korzystania z niego.

Trial

Wersja trial, zwana także wersją próbną, to licencjonowana w pełni funkcjonalna wersja oprogramowania nakładająca ograniczenia czasowe na pracę programu. Zazwyczaj jest to okres od 7 do nawet 90 dni. Bywa również, że producent wprowadza ilościową, w odniesieniu do liczby uruchomień, blokadę programu. Tak czy inaczej, wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Programy na licencji trialowej pozwalają użytkownikowi możliwość poznania i sprawdzenia wszystkich funkcji oprogramowania, jednak po wykorzystaniu limitu czasu lub ilości uruchomień program przestaje działać i należy go odinstalować. Jednak jeśli użytkownik chce nadal korzystać z oprogramowania, musi wówczas wykupić licencję na program.

Zobacz również: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć?

Shareware

Shareware to rodzaj licencji na program, który jest rozpowszechniany bez opłat. Mimo to, na program nałożone są pewne ograniczenia lub do jego użytkowania wymagane jest wniesienie niewielkich opłat. Zazwyczaj po okresie próbnym, w przypadku wersji trial, lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Oprogramowanie typu shareware z założenia jest rozpowszechniane w celu zapoznania się użytkownika z programem. Po zapoznaniu się z programem, użytkownik decyduje czy warto nabyć pełna legalną wersję.

Freeware

Freeware, jak już wiemy to tak zwane darmowe oprogramowanie. Licencja tego typu pozwala na nieodpłatne rozprowadzanie aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. W związku z tym jakiekolwiek modyfikacje programu na potrzeby własne są niemożliwe. Programy na licencji freeware można jednak nieodpłatnie wykorzystywać na potrzeby własne, jednak czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie jest zabronione.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...