Jak usunąć z komputera zbędne aplikacje?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jak usunąć z komputera zbędne aplikacje?
Z pewnością wiele osób pomyśli, że najprostszym sposobem jest użycie panelu sterowania i opcji usuwania programów. Owszem, opcja ta jest najprostsza, ale mało efektywna. Po odinstalowaniu jakiegokolwiek programu w systemie zostają różne pliki, które magazynują się zwalniając jednocześnie system. W komputerze biurowym, w którym bardzo często instalowane i usuwane są programy może to doprowadzić do bardzo szybkiego „zniszczenia” systemu. Jak sobie z tym poradzić?

Po kilku miesiącach korzystania z komputera z pewnością nazbiera się różnych, często zbędnych programów, które niepotrzebnie pochłaniają miejsce na twardym dysku. Dodatkowo, jeśli system Windows wczytuje je lub ich moduły automatycznie, oprócz mniejszej ilości miejsca na dysku, cierpi na tym również ogólna wydajność peceta. Pewną receptą w tym przypadku może być aplikacja Revo Uninstaller, która nie tylko deinstaluje zbędne oprogramowanie, ale również znajduje i usuwa pozostające po nim śmieci.

Po instalacji programu Revo Uninstaller i po uruchomieniu aplikacji, klikamy w ikonkę Options i zaznaczamy opcję Polski/Polish w polu listy Current language. Następnie przestawiamy widok ikon na szczegółowy klikając na Widok/Detale. Możemy również dowolnie sortować listę wyświetlanych programów. Wystarczy kliknąć na nagłówek danej kolumny, np. na Data instalacji czy Rozmiar. Dzięki temu programy poukładają się na liście według wybranych kryteriów.

Zobacz również: Newsletter - co napisać, żeby nie odstraszyć potencjalnego klienta?

Aby przystąpić do usuwania niepożądanej aplikacji, wyszukujemy ją na liście, następnie klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wskazujemy polecenie Odinstaluj. Po potwierdzeniu pojawi się okienko, w którym wybieramy tryb deinstalacji. Mamy do wyboru następujący tryby: Wbudowany, Bezpieczny, Rozszerzony lub Zaawansowany. Wybierając tryb decydujemy, na ile gruntownie Revo Uninstaller ma przeczesać twarde dyski i rejestr Windows w poszukiwaniu resztek po usuniętej aplikacji. Domyślnie ustawiony tryb Rozszerzony zapewnia staranne, lecz nie całkowite odinstalowanie. Oznacza to, że niektóre mało istotne pliki mogą pozostać w systemie.

Chęć deinstalacji potwierdzamy przyciskiem Dalej. Revo Uninstaller utworzy punkt przywracania, a na kolejnym etapie uruchomi wewnętrzny deinstalator danej aplikacji. W kolejnych etapach stosujemy się do wskazówek kreatora. Gdy odinstalowanie dobiegnie końca, klikamy na Dalej i czekamy, aż Revo Uninstaller odnajdzie pozostawione elementy w rejestrze Windows. Pamiętajmy, żeby dokładnie je sprawdzić. Jeśli nic nie wskazuje, że mogą mieć coś wspólnego z inną aplikacją lub z systemem Windows, klikamy na Zaznacz wszystkie i Usuń. W innym wypadku zaznaczamy ręcznie te wpisy, co do których jesteśmy pewni, że nie są składnikami systemu operacyjnego ani innego programu. Usunięcie potwierdzamy przyciskiem Usuń.

Zobacz również: Jak przypisać dowolne funkcje dowolnym klawiszom?

Ciekawym trybem jest Tryb łowcy (Hunter Mode). Po jego włączeniu na ekranie pojawi się niebieski celownik. Przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, możemy przeciągnąć go do otwartego okna aplikacji, którą chcemy usunąć. Możemy również przeciągnąć na celownik plik programu lub skrót. Wtedy aplikacja Revo Uninstaller ustali ścieżkę dostępu do aplikacji, a następnie w rejestrze poszuka wpisu wskazującego odpowiedni program deinstalacyjny.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...