Programy do szyfrowania danych, a bezpieczeństwo firmy

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Bezpieczeństwo danych jest dzisiaj kwestią pierwszorzędna. Wszędobylska konkurencja, cyberprzestępcy – wszyscy czyhają na strategiczne dane wielu firm. Aby uchronić się przed zagrożeniem warto stosować sprawdzone rozwiązania, czyli programy szyfrujące.

Wszyscy użytkownicy Internetu coraz więcej pieniędzy poświęcać muszą na ochronę swoich danych przed hakerami i tworzonym przez nich oprogramowaniem. Antywirusy, firewalle są istotne lecz po przejściu tej „zapory” przestępcy uzyskają pełny dostęp do naszej bazy danych. Dlatego tak ważne jest aby szyfrować najważniejsze firmowe pliki i dokumenty. Dzięki programom do szyfrowania, nawet wielokrotne ataki na nasz system mogą okazać się nieskuteczne –skradzione pliki bowiem będą niemożliwe do odczytania. Stosując takie oprogramowanie pamiętać należy, że im wyższy algorytm zastosujemy tym więcej czasu (lub mocy obliczeniowej) potrzebuje nasz komputer.

Rodzaje szyfrowania

Wśród najpopularniejszych metod szyfrowania na uwagę zasługują dwie – szyfrowanie całego dysku i metoda kontenera. Pierwsza z nich polega na kodowaniu całego dysku lub partycji. Sposób ten zabezpiecza wszystkie pliki (również systemowe) więc dopóki nie wpiszemy hasła nie uruchomi się nawet system operacyjny. Pozostałe dyski, które nie zawierają danych systemowych kodowane są na zasadzie zaszyfrowanego dostępu (wpisujemy hasło i uzyskujemy dostęp do partycji).

Metoda kontenera to najlepszy wybór dla wszystkich którzy potrzebują szyfrowania tylko wybranych folderów czy plików. Za pomocą programu na dysku zakładamy zakodowany plik, do którego możemy kopiować wszystkie ważne dane. Jest on wyodrębniony jako osobny dysk wirtualny, a dostęp do niego możliwy jest dopiero po wpisaniu hasła.

Wymagania sprzętowe

Algorytmy kodujące i dekodujące pliki stanowią dodatkowe obciążenie komputera. Jeśli nie dysponujemy w miarę nowoczesnym sprzętem to używanie zakodowanych plików będzie z pewnością zauważalne. Objawia się to spowolnieniem działania systemu operacyjnego i pozostałych aplikacji. Pamiętać należy więc o tym, że wygodniejsze jest rozwiązanie typu kontener, gdyż jeśli zaszyfrujemy cały dysk, to nieważne na jakich plikach będziemy pracować będziemy obciążać system.

Bezpieczeństwo danych

Na wstępie warto przypomnieć, że hasło które zaprogramujemy musi być silne ( trudne ciągi przypadkowych znaków) i najlepiej zapisane w tradycyjny sposób i ukryte. Przyda nam się to gdy po prostu zapomnimy hasła. Próba jego złamania jest praktycznie skazana na porażkę - program taki ma chronić nasze dane więc i w tym wypadku spełni swoje zadanie.

Bezpieczeństwo naszych zaszyfrowanych danych zależy od kilku czynników. Jednym z ważniejszych jest metoda szyfrowania – za najpopularniejszą ( i skuteczną) uchodzi AES. Siła hasła – tu ukłon w naszą stronę, bo nawet najlepszy algorytm nie pomoże jeśli ustawimy hasło, które łatwo złamać metodą słownikową. Kolejny to kodowanie danych. Chodzi tu o rodzaj szyfrowania – bezpieczniejsze jest szyfrowanie całego dysku (choć bardziej obciąża komputer) gdyż bez hasła niemożliwe jest nawet uruchomienie komputera. Sprawdza się to również w przypadku kradzieży sprzętu. Ważny jest też sam sposób działania programu, dobry nie zapisuje hasła w pamięci PC-ta ponieważ da się je odczytać za pomocą specjalnego oprogramowania.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...