Ransomware - komputerowi szantażyści

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Eksperci ds. bezpieczeństwa sieciowego ostrzegają coraz częściej zarówno firmy jak i użytkowników domowych przed nowym zagrożeniem – żądaniem okupu. Ransomware, to rodzaj oprogramowania, które wnikając na dyski szyfruje ich zawartość, a następnie umieszcza na komputerze notatkę. Zwykle zawiera ona instrukcję gdzie należy przelać pieniądze aby odzyskać swoje dane.

Ransomware, jest dopiero rozwijająca się formą internetowej przestępczości – ale już dzisiaj stanowi poważny problem dla użytkowników zaatakowanych w ten sposób. Mniej istotna będzie utracona muzyka czy filmy, co jednak ma zrobić właściciel firmy, któremu zaszyfrowano faktury, korespondencję i inne ważne dokumenty ??

Odpowiada to sytuacji, gdy ktoś przyjdzie do twojego domu zamknie twoje rzeczy w sejfie i nie poda ci kombinacji – stwierdził Oliver Friedrichs dyrektor do spraw bezpieczeństwa w korporacji Symantec.

Wielu internautów włączając komputer i widząc taki komunikat uważa, że to żart. Po chwili jednak każdemu rzednie mina – algorytmy jakich używają przestępcy są najczęściej 1024 bitowe, a to oznacza jedno, brak możliwości ich złamania. Programy typu ransomware, najczęściej szyfrują określone typy plików (dokumenty, filmy, muzykę, zdjęcia), ale zdarza się, że zakodowane zostaje wszystko prócz plików startowych systemu. Jedynym możliwym plikiem do odczytania będzie wtedy wiadomość od szantażysty (zawiera e-mail dzięki któremu możemy się z nim skontaktować).

Ceny za klucze odszyfrowujące są bardzo różne, i sięgnąć mogą nawet 300 dolarów. Ofiary zmuszane są przelewać pieniądze na podejrzane konta bankowe (w krajach trzeciego świata lub Azji), najczęściej za pomocą serwisów typu PayPal.

Coraz częstsze ataki

Pojawiły się już pierwsze relacje dotyczące ataków tego typu również w Polsce. Zdecydowanie rozwój cyberprzestępczości w naszym kraju jest dopiero przed użytkownikami Internetu. Oprogramowanie typu ransomeware, korzysta z kilku sposobów zainfekowania komputera, znając je zwiększamy swoje szanse na ochronę danych. Najczęściej są to luki w programach – tu ukłon w stronę częstych aktualizacji, załączniki (uważajmy na to co otwieramy w skrzynce) czy wreszcie specjalnie spreparowane strony www (np. zawierające sterowniki lub darmowe programy).

Do niedawna (choć ransomware istnieje od dłuższego czasu) oprogramowanie to nie było zbyt popularne, jego aktywność obecnie rośnie, niestety wraz z liczbą nieświadomych użytkowników. Przestępcy są również coraz sprytniejsi, zainfekowane pliki udają kodeki do filmów lub aktualizację popularnych urządzeń. Trojan WinLock, panoszący się ostatnio w Europie nie szyfruje danych, lecz blokuje dostęp do Windowsa. W tym wypadku, aby odblokować system musimy wysłać wiadomość SMS, która będzie kosztować nas ok. 7 euro. Na szczęście WinLock nie jest zbyt niebezpiecznym trojanem - samoczynnie kasuje się po dwóch godzinach a wszystkie funkcjonalności wracają do normy.

Ochrona

Aby skutecznie chronić nasze komputery przed zagrożeniami typu ransomware powinniśmy pamiętać:

  • aby system Windows, i używane programy posiadały najnowsze aktualizacje.
  • o tworzeniu kopii bezpieczeństwa na płytach lub dyskach zewnętrznych
  •  o posiadaniu legalnego i w pełni funkcjonalnego programu antywirusowego
  • o zachowaniu rozsądku, a więc nie pobieraniu nielegalnego oprogramowania ( bardzo często zawiera wirusy i trojany) , czy ograniczeniu zaufania do przysyłanych nam wiadomości zawierających załączniki.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...