Ergonomia pracy przy komputerze

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Praca przy komputerze przez okres dłuższy, niż 4 godziny dziennie wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Może bowiem długofalowo negatywnie wpływać na zdrowie i stać się po pewnym czasie bardzo uciążliwa. Poznaj zasady ergonomicznej pracy przy komputerze.

Jeśli pracujesz z komputerem dłużej zapewne już nie raz zetknąłeś się z problemem dolegliwości z tym związanych. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy pojawiające się przy długotrwałej pracy przy komputerze:

  • ból oczy, ból głowy, ogólne zmęczenie i znużenie wynikające z intensywnego obciążenia wzroku;
  • dolegliwości związane z bólem pleców, szyi, karku, kręgosłupa, spłycenie oddechu, spowolnienie krążenia spowodowane przyjmowaniem stałej pozycji ciała na dłuższy czas;
  • ogólny stres prowadzący do frustracji i wypalenia zawodowego, spowodowany napiętymi terminami, szybkim tempem pracy oraz złą organizacją pracy.

Przyczyny dolegliwości

Kiedy zaczynasz odczuwać dolegliwości szybko możesz zlokalizować ich przyczynę. W zależności od ich rodzaju podejmiesz kroki w celu zmiany środowiska pracy, czyli uczynienia go bardziej ergonomicznym. Poniższa lista pomoże Ci lepiej ocenić sytuację i w efekcie końcowym zniwelować odczuwanie dolegliwości:

  • bóle głowy oraz oczu (pieczenie lub łzawienie) mogą być spowodowane niewłaściwym oświetleniem środowiska pracy, nieprawidłową odległością oczu od ekranu i złym kątem patrzenia na niego. Negatywny wpływ mogą mieć również odbicia światła na ekranie monitora oraz zbyt niewłaściwy współczynnik kontrastu;
  • bóle pleców, kręgosłupa oraz problemy z drętwiejącymi nogami mogą być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem fotela, na którym siedzisz przy komputerze. Warto sprawdzić takie właściwości, jak wysokość siedziska, odchylenie oparcia oraz zastosować podnóżek;
  • napięcie psychiczne i ogólny dyskomfort prowadzący do zmęczenia wynika ze złej organizacji pracy, natłoku zadań i napiętych terminów. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i musimy mieć do pracy odpowiednie warunki.

Zalecenia

Jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń z pewnością odczujesz ulgę w dotychczas pojawiających się dolegliwościach wraz z upływem czasu:

  • oczy powinny być oddalone od monitora o około 60 cm. Dozwolona jest tolerancja tej wartości w zakresie 15 cm w obie strony. Należy pamiętać o tym, aby ekran monitora był skierowany w stronę oczu w taki sposób, aby wzrok mógł padać na niego całkowicie prostopadle. Wzrok powinien być pochylony pod kątem 30 stopni;
  • wysokość siedziska jest zależna od wzrostu użytkownika i powinna wahać się w granicach od 42 do 53 cm;
  • pomiędzy siedziskiem, a spodem blatu powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń na nogi wynosząca około 25 cm;
  • podczas pracy obie dłonie użytkownika powinny mieć możliwość swobodnego spoczywania na biurku, zaś przedramiona w takiej pozycji powinny tworzyć z ciałem kąt około 90 stopni;
  • należy pamiętać o ustawieniu ekranu monitora prostopadle do okna. W ten sposób unikamy sytuacji różnych stopni jasności między ekranem, a światłem słonecznym, które mogą powodować zmęczenie oczu. Należy też tak dobierać ustawienie monitora, aby nie odbijało się w nim światło (sztuczne lub słoneczne).
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...