ZUS w Internecie

Rewolucja w ZUS-ie. Elektroniczne zwolnienia lekarskie, konta emerytalne online, a także możliwość złożenia wniosków przez internet - to zmiany, jakie czekają tę instytucję w ciągu najbliższych kilku lat.

O Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można wiele powiedzieć, ale na pewno nie to, że stoi na wysokim poziomie pod względem rozwiązań informatycznych. Brak możliwości załatwienia większości spraw przez internet czy wciąż niedokończona informatyzacja to chleb powszedni milionów Polaków, skazanych na kontakty z tą instytucją.

Możliwe jednak, że w ciągu najbliższych kilku lat obraz ten szybko ulegnie zmianie, choć w tej chwili sytuacja nie wygląda tak różowo. Mimo że od kilku lat możliwa jest elektroniczna komunikacja z ZUS-em, od 21 lipca br. jest ona zarezerwowana jedynie dla posiadaczy podpisów elektronicznych z certyfikatami kwalifikowanymi. Na pocieszenie jednak Sejm pracuje nad ustawą, która ten obowiązek zniesie. Możliwe, że już w przyszłym roku.

Od 1 stycznia br. część osób, za które opłacane są składki, może otrzymywać o tym informacje drogą elektroniczną. Dotyczy to tylko tych podmiotów, które z ZUS-em komunikują się elektronicznie. Jest jednak szansa, że po zniesieniu obowiązku posiadania bezpiecznego podpisu grono osób zainteresowanych ulegnie zwiększeniu.

Jak w rozmowie z Gazetą Prawną informuje Piotr Starzyk, wiceprezes ZUS odpowiedzialny za informatyzację, z PUE korzystać będą także lekarze, osoby pobierające świadczenia, jak również sami pracownicy Zakładu. Platforma ma umożliwiać elektroniczne składanie wniosków, w tym także o przyznanie nowej emerytury.

Z kolei dla osób, które komputerów nie posiadają, powstanie sieć urzędomatów, które przyjmować będą wnioski i dokumenty. Dodatkowo w ciągu dwóch lat zwolnienia lekarskie w papierowej wersji mają zostać zamienione na elektroniczne, co powinno znacznie ułatwić ich kontrolę i wydawanie publicznych pieniędzy.

Źródło: Dziennik Internautów

Moja firma
Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams
25 cze 2024

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?
25 cze 2024

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?
25 cze 2024

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rewolucja w stażu pracy: to już pewne, zaliczana działalność gospodarcza i umowy cywilne, ministerstwo potwierdza
29 cze 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?
24 cze 2024

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi
24 cze 2024

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

pokaż więcej
Proszę czekać...