Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Gdy firma nie ma wystarczających środków, z pomocą przychodzi leasing, który umożliwia finansowanie projektów IT.
Nowy sprzęt do firmy – komputery, drukarki, serwery, plotery, aparaty, kamery… Jednym słowem niemal nowa firma, a wszystko to za niewielki wkład pieniężny? Brzmi jak sen przedsiębiorcy? Być może, ale to również prawda. Otóż ruszają dotacje unijne na sprzęt IT.

Te firmy, które w tym roku zdecydują się współfinansować unijne projekty za pomocą leasingu będą miały o wiele łatwiej! Firmy te skorzystają bowiem na korzystnym sposobie rozliczania leasingu w unijnych projektach. Niestety czas to pieniądz. Jak przekonuje Europejski Fundusz Leasingowy, który chce wspierać firmy w pozyskaniu dotacji, firmy, które chcą skorzystać z tej szansy muszą się spieszyć.

W tym roku ruszają najprawdopodobniej ostatnie rundy naboru wniosków od przedsiębiorców o unijne dofinansowanie projektów związanych z ich działalnością w e-usługach oraz na projekty dotyczące między innymi wdrażania nowoczesnych systemów informatycznych. Tydzień temu, czyli 4 kwietnia 2011 roku ruszył nabór do konkursu na wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B. jeśli ktoś nie zdążył ze zgłoszeniem, ma trochę czasu, gdyż jego ostatnia szansa trafi się 19 września. Jeśli ktoś liczy na konkurs na wsparcie gospodarki elektronicznej, musi się spieszyć – konkurs zostanie ogłoszony 18 kwietnia.

Zobacz również: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

Jaką szansą są unijne dotacje? Ogromną! Dzięki unijnym programom pomocy, przedsiębiorcy mają szansę zmodernizować lub całkowicie wymienić sprzęt IT. Oprócz tego to szansa na wprowadzenie nowych technologii co pozwoli nadążyć za bogatszą konkurencją. To również możliwość wyrównania szans firm, które wcześniej stały w cieniu rynkowych gigantów. Co prawda częstą przeszkodą w skorzystaniu z dotacji unijnych jest brak finansowania, ale również to nie jest granicą nie do przekroczenia.

Gdy firma nie ma wystarczających środków, z pomocą przychodzi leasing, który umożliwia finansowanie projektów IT bez konieczności uszczuplania środków własnych danego przedsiębiorstwa. To ogromna szansa dla najbiedniejszych graczy lub dla firm, które dopiero wkraczają na rynek. Jak to wszystko działa w praktyce?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się współfinansować projekt leasingiem, otrzymuje od EFL promesę stanowiącą dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości faktyczną gwarancję posiadania środków niezbędnych do przeprowadzenia projektu. Oprócz tego, w roku 2011 firma, która będzie posiłkować się leasingiem, może liczyć na dodatkowe korzyści. Otóż część projektu finansowana z leasingu jednorazowo trafi na konto firmy po załączeniu do wniosku o refundację faktury zakupowej wystawionej na leasingodawcę oraz upoważnienia.

Polecamy: Samsung Galaxy S Plus i9001 – Galaxy S po lekkim liftingu

Czy leasing jest lepszy niż kredyt bankowy? Zdaniem specjalistów – tak. Przemawiają za tym między innymi łatwiejsze procedury i mniejsza ilość formalności do spełnienia oraz korzyści podatkowe, które wiążą się z leasingiem. Warto pamiętać, że zarówno wpłatę początkową, jak również raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co z kolei prowadzi do obniżenia zobowiązań podatkowych.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...