Do pracy z własnym sprzętem – czy to bezpieczne?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Firma oszczędza pieniądze na sprzęcie, dział IT nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem, wsparciem czy uaktualnianiem.
Według statystyk, w polskich firmach aż dziewięciu na dziesięciu pracowników przynosi do pracy własne urządzenia technologiczne, w tym głownie laptopy i telefony. Niestety nie jest to powód do domu, szczególnie dla pracodawców, którzy nie kwapią się, aby odpowiednio przygotować miejsce pracy. Z drugiej jednak strony w dobie dzisiejszego, co prawda już ustępującego kryzysu, zakup sprzętu komputerowego dla niewielkiej firmy to spory wydatek.

W ankiecie wzięło udział około 3 tysięcy pracowników IT. Jak się okazuje, przeszło 95% przyznało się, że w pracy używa przynajmniej jednego prywatnego urządzenia. Pracownicy nie mają również co liczyć na zwrot poniesionych kosztów. W innej ankiecie, jedynie około 30 procent firm stwierdziło, że mogłyby zwrócić pieniądze pracownikom za tego rodzaju zakupy, lub przynajmniej amortyzację zużywającego się sprzętu wykorzystywanego do pracy.

Dla pracodawców taka kolej rzeczy jest bardzo korzystna. Firma oszczędza pieniądze na sprzęcie, dział IT nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem, wsparciem czy uaktualnianiem, gdyż wszystkim zajmuje się właściciel sprzętu, czyli pracownik. Ponadto szkolenia są zminimalizowane, ponieważ pracownicy doskonale znają swój sprzęt i zainstalowane na nim aplikacje. Należy jednak pamiętać, że istnieją również ciemniejsze strony zjawiska masowego wnoszenia sprzętu do firmy.

Zobacz również: Technologia 3G i 4G – czym się cechują?

Pierwszą rzucającą się w oczy wadą są kwestie związane z bezpieczeństwem. Codziennie pracownicy przynoszą swój sprzęt do biura, a po godzinach pracy opuszczają go wraz ze swoimi urządzeniami. Niektórzy mogą nie mieć pieniędzy na uaktualnianie sprzętu. Doskonale wiemy jak drogie są profesjonalne programy użytkowe. Poza tym, kadra kierownicza może mieć problemy ze zorientowaniem się w sytuacji i opanowaniem jej. Ewidencjonowanie i częste sprawdzanie prywatnego sprzętu pracowników jest bowiem bardzo problematyczne.

A jakie sprzęty są zazwyczaj wnoszone do pracy? W większości są to prywatne telefony komórkowe i smartfony, a także prywatne laptopy i netbooki. Z badania wynika, że pracownicy działów IT w ciągu dnia używają średnio czterech urządzeń konsumenckich i licznych aplikacji stron trzecich, takich jak serwisy społecznościowe, portale aukcyjne i informacyjne. O ile na firmowym sprzęcie dostęp do takich stron może zostać zablokowany, to już na sprzęcie prywatnym żaden pracodawca takich blokad nie może zastosować.

Jaki wynika z tego morał? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zakupić sprzęt dla każdego pracownika, żeby mieć nad tym sprzętem kontrolę. Oczywiście to kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli więc firma nie ma wystarczających funduszy na kupno nowego sprzętu, dodatek kilku procent do pensji pracownika w ramach wynagrodzenia za stosowanie prywatnego sprzętu z pewnością nie uszczupli firmowego portfela.

Sprawdź też: Zdalne kasowanie danych – czy to ochroni firmowe dane?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...