IT zaczyna bujać w chmurach – przeglądarki coraz bliżej nieba

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Na chwilę obecną, prawdopodobnie najlepiej przygotowaną do roli okna na chmurę wydaje się być przeglądarka Internet Explorer.
Ostatnio coraz więcej mówi się o chmurach. Nie, nie chodzi o zachmurzenie i prognozę pogody, chodzi o przeniesienie tradycyjnego IT w chmury. Być może niedługo, z tradycyjnego komputera wyposażonego w dysk twardy, procesor, płytę główną etc. pozostanie nam jedynie monitor i urządzenia wskazujące podłączone bezpośrednio do sieci. Jak to może wyglądać?

Zacznijmy od początku, a konkretniej od dnia dzisiejszego. Na rynku królują smartfony, czyli telefony wyposażone w duży dotykowy wyświetlacz, mocny procesor, dużo pamięci ram i flash. Urządzenia tego typu oferują nam swobodny dostęp do Internetu. Co prawda smartfony towarzyszą nam wszędzie, ale nie zastąpią w pełni tradycyjnych desktopów i notebooków. Pełnowymiarowa klawiatura, mysz i interfejs graficzny wyświetlany na dużym ekranie to jak na razie najlepszy z możliwych sposób zaawansowanej pracy z komputerem. Na niewielkim, 4-calowym wyświetlaczy w smartfonie praca z arkuszami kalkulacyjnymi czy programami graficznymi graniczy z cudem.

Czy czeka nas rewolucja na rynku komputerowym? Nie spodziewajmy się tego, ale ostra walka będzie rozgrywana na innym polu. Będzie to walka o jak najlepszą pozycję do oferowania usług w chmurze. Będzie to starcie między dostawcami przeglądarek. Już teraz można zaobserwować pierwsze kroki w tym kierunku. Podobnie jak w przypadku platformy sprzętowo-programowej dla tabletów i smartfonów, także i wybór przeglądarki będzie miał wpływ na decyzję użytkownika o wyborze dostawcy usług w chmurze.

Zobacz również: Na co uważać przy płatnościach internetowych?

Na chwilę obecną, prawdopodobnie najlepiej przygotowaną do roli okna na chmurę wydaje się być przeglądarka Internet Explorer. Microsoft przekonuje, że przeglądarka ma być tylko sceną, swego rodzaju fundamentem, na którym budowane będą prawdziwe gwiazdy, potężne domy, czyli mówiąc prostym językiem, poszczególne aplikacje i serwisy internetowe.

Firma z Redmond przekonuje, że im mniej miejsca zajmuje interfejs przeglądarki, a więcej miejsca przeznaczone jest na wyświetlanie zawartości odwiedzanej witryny, tym lepiej. Co ciekawe, Microsoft nie jest odosobniony w tym przekonaniu. Podobne zdania mają inni producenci przeglądarek, czyli Opera, Chrome i Firefox. Ci giganci również dążą do zminimalizowania elementów interfejsu użytkownika. Wracając do IE, czym charakteryzuje się ta przeglądarka?

Oczywiście każdy doskonale zna przeglądarkę Internet Explorer 9. Ale w jaki sposób zbliża się ona do chmury? Mocną, oczywiście pod względem działania w chmurze, zaletą Internet Explorer 9 jest funkcja podpinania okien z uruchomionym serwisem do paska zadań. Na czym to polega? Otóż jest to w pewnym sensie zabieg psychologiczny. Takie działanie przyzwyczaja użytkownika do tego, że nie tylko przeglądarka, jako działająca aplikacja, ale również serwis internetowy (czyli aplikacja w chmurze) mają takie same prawa w systemie.

Polecamy: Standard 802.11n - wyznacznik postępu czy kłopotliwy obowiązek?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...