Piractwo w Polsce – ile kosztowało w 2010 roku?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Piractwo na dłuższą metę jest nieopłacalne.
W 2010 roku liczba zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego w Polsce wzrosła aż o 43%. To ogromny skok, którego niestety nie można zaliczyć do pozytywów. BSA (Business Software Alliance) odnotowało w Polsce aż 402 takie przypadki. Czy sytuacja w 2011 roku się poprawi? Ciężko liczyć na taki obrót sprawy biorąc pod uwagę niezwykły wzrost przestępczości komputerowej, do której zalicza się przecież piractwo.

Wspomniany już wcześniej Business Software Alliance w zeszłym roku odnotował w Polsce aż 402 przypadki piractwa komputerowego w firmach. Dla porównania, rok wcześniej odnotowano 281 przypadków. Jest to ogromny skok i powód do zmartwień na przyszłość. Warto również zaznaczyć, że bezpośrednim efektem ubiegłorocznych zgłoszeń było 147 zawartych ugod z przedsiębiorcami. Piractwo komputerowe kosztowało ich łącznie ponad 930 tysięcy złotych. Na szczęście są pewne jasne strony całego procederu. Jak na razie popyt na nielegalne oprogramowanie w Polsce jest niższy niż w Europie Zachodniej, ale czy to jest powód do zadowolenia?

Zobacz również: Co sprawia najwięcej problemów programom do OCR?

Zdaniem specjalistów wynika to z faktu, że wiele polskich firm lekceważąco odnosi się do kwestii kradzieży software'u. Uważają oni, że piractwo nie jest czymś złym, a oszczędność pieniędzy jest ważniejsza niż posiadanie legalnego oprogramowania. Według IDC ponad połowa oprogramowania na naszym rynku to aplikacje nielegalnego pochodzenia. Niestety tak wysoki poziom piractwa grozi przedsiębiorcom poważnymi konsekwencjami. Warto zaznaczyć, że średnia w Unii Europejskiej to 35 procent.

Specjaliści ostrzegają, że pozyskiwanie nielegalnego oprogramowania w świetle polskiego kodeksu karnego może być przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Na podstawie przepisów prawa autorskiego producent, którego prawa autorskie zostały naruszone, może domagać się od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, czyli opłaty licencyjnej. Poza tym, w wypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony, potrójnej wysokości wynagrodzenia.

Polecamy: LG Optimus Pad – wielkie możliwości za równie dużą cenę

Reasumując można dojść do wniosku, że piractwo na dłuższą metę jest nieopłacalne. Owszem, na początku jest w stanie przynieść spore oszczędności, ale jeśli proceder zostanie odkryty, konsekwencje mogą nawet doprowadzić do upadku firmy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...