Technologie mobilnego Internetu

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Porównując czasy dzisiejsze, z tym, co było parę lat temu, patrząc przez pryzmat Internetu, powinniśmy być niemal w siódmym niebie. Jeszcze kilka lat temu dostęp do Internetu był swego rodzaju luksusem, na dodatek drogim i mało opłacalnym. Obecnie wszystko wygląda inaczej. Mamy nieskrępowaną możliwość łączenia się z Internetem niemal w każdym miejscu na ziemi. Taki obraz tyczy się głównie Internetu stacjonarnego. Jak to jest z Internetem mobilnym?

Mimo znacznego postępu i rozwoju Internetu mobilnego w Polsce, oferty naszych operatorów oraz ich techniczne możliwości są, delikatnie mówiąc, bardzo skromne. Owszem,. Nie jest źle, ale porównując to z resztą świata jesteśmy na szarym końcu stawki. Operatorzy skupiają się głównie na największych miastach w Polsce, ale przecież nie każdy mieszka w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Prawdę mówiąc, dopiero przy masowym wprowadzeniu najnowszych technologii, będzie można mówić o prawdziwym postępie. Niestety, w naszym kraju nie możemy cieszyć się takimi technologiami, które od dawna są już standardem w najbardziej rozwiniętych technologicznie krajach świata takich jak Japonia czy Korea. U nas bezprzewodowy Internet dopiero raczkuje.

Do niedawna najpopularniejszym sposobem dostępu do bezprzewodowego Internetu w Polsce był popularny GPRS. Również teraz General Packet Radio Service jest podstawową i równie popularną usługą pakietowej transmisji danych. W teorii maksymalny transfer oferowany przez ten system to 170kb/s. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest prawie niemożliwe. Zazwyczaj transmisja danych waha się na poziomie około 56kb/s. Taka prędkość pozwala na pobranie pliku o wadze 1MB w czasie ponad 3 minut. Prędkość raczej nie jest imponująca.

Zobacz również: Notebook multimedialny, jako partner w biznesie?

Nieco ulepszoną wersją GPRS jest technologia EDGE. Podobnie jak w przypadku GPRS, praktyczna prędkość jest o wiele niższa niż teoretyczna. 384kb/s to prędkość, jaką powinien oferować EDGE, jak jest w praktyce? Praktycznie uzyskiwana prędkość oscyluje w okolicach 100kb/s. Mimo to na pierwszy rzut oka widać znaczną przewagę nad GPRS nie tylko pod względem prędkości, ale i uniwersalności. Sieci EDGE można budować i rozwijać w oparciu o istniejące systemy i rozwiązania. Oprócz tego, nie potrzebne są nowsze telefony, laptopy, nie jest konieczne przerabianie infrastruktury.

Obecnie używanym i udoskonalanym systemem jest UMTS. Jest to pierwszy z systemów telefonii 3G. Jak wiadomo, system ten oferuje o wiele szybszy transfer danych, co pozwala między innymi na korzystanie z wideorozmów. Niestety, mimo tego, że system ten jest już w Polsce od kilku lat, powyższa usługa dostępna jest jedynie w dużych miastach i to też, tylko w niektórych rejonach, tam, gdzie jest najlepszy zasięg. Oczywiście UMTS to bardzo wiele możliwości, których na próżno szukać w naszym kraju. Jest to między innymi telewizja interaktywna, dostęp do map i systemów namierzania oraz oczywiście ultraszybki dostęp do Internetu. Niestety, podobnie jak wcześniej, teoria nie równa jest praktyce. W teorii prędkość Internetu powinna sięgać 1920kb/s, a w Japonii nawet 3MB/s! Jak jest w praktyce? Maksymalnie 384kb/s.

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

W Polsce UMTS nawet nie jest w powijakach, można powiedzieć, że jest w fazie testów. Oprócz tego dostępny jest w centrach największych polskich aglomeracji. Owszem, wiele osób się oburzy mówiąc, że się czepiamy, ale prawda jest taka, że nawet najnowocześniejsze technologie, które w innych częściach świata są wykorzystywane do granic możliwości, w Polsce nie są wykorzystywane nawet w połowie możliwości. Jednak pomijając wszelkie narzekania, cieszymy się, że technologia w naszym kraju mimo wszystko brnie do przodu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...