Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Kradzież tożsamości to bardzo popularny proceder w Internecie. Ten rodzaj oszustwa ma na celu najpierw wyłudzenie danych osobowych od niczego niespodziewającej się ofiary, żeby podszywać się pod daną osobę w różnych celach. Znając wszystkie dane ofiary, cyberprzestępca może na przykład założyć fałszywy sklep internetowy, dokonywać zakupów na duże kwoty w serwisach aukcyjnych czy innych sklepach internetowych. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele większy, ale jeśli nie chcemy poznać jego zasięgu powinniśmy uważać na każdym kroku i skorzystać z poniższych rad.

W jaki sposób oszuści zdobywają tak poufne dane? To bardzo proste. Dane tego typu pozyskiwane są przez niefrasobliwych i niestety bardzo naiwnych użytkowników, którzy sami podają swoje poufne dane na różnych stronach WWW. Brzmi niewiarygodnie? Niestety dzieje się tak bardzo często. Najprostszym przykładem takiego procederu mogą być fałszywe akcje rekrutacyjne do dużych firm. Oferują one świetną pracę i zarobki, jednak zanim podejmiemy się zadania musimy przesłać kompletne CV. I tu pojawia się pewna wątpliwość. O ile w zwykłym CV przesyłanym do prawdziwej firmy, powinniśmy skupić się na umiejętnościach pozostawiając dane osobowe na drugim planie, to już w przypadku firm fałszywych, musimy zawrzeć kilka dodatkowych informacji „dla potrzeb rekrutacji”. Jak to się dzieje?

Otóż zwabieni perspektywą dobrej pracy samoistnie usypiamy swoją czujność i podejrzliwość. To oczywiście wielki błąd, ale przejdźmy do rzeczy. Takie fałszywe firmy posługują się bardzo przebiegłą metodą manipulacji. Proszą one zwabionego pracownika o dokładny adres. Skoro jesteśmy uczciwi, nie mamy czego ukrywać i bez zastanowienia podamy nie tylko nasz adres, ale również PESEL i numer dowodu osobistego. Firma argumentuje takie dane tym, że chcą oni sprawdzić czy nie jesteśmy karani, nie mamy długów i nadajemy się na to stanowisko. Poza tym przesyłamy numer konta bankowego oraz kopię dowodu osobistego. Tym właśnie sposobem dajemy całą swoją tożsamość na tacy nieznanej osobie. Jakie mogą być tego skutki?

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednią mysz do biura?

Po otrzymaniu tylu danych oszust może bez wahania założyć fikcyjną firmę. Prawdziwy właściciel danych przez długi czas może być całkowicie nieświadomy tego, co się dzieje. Oszukana osoba, o swoim błędzie może dowiedzieć się w momencie, gdy do drzwi zapuka policja z pytaniem dlaczego dokonuje transakcji i rozliczeń handlowych na wielkie kwoty, z odroczonym terminem płatności, a potem nie spłaca należności. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, w najlepszym przypadku czekają nas długie godziny tłumaczenia, że to nie my dokonywaliśmy tych transakcji, że zostaliśmy oszukani etc. Na szczęście oszust rzadko kiedy działa wprost. Do dokonywania transakcji wykorzystuje najczęściej podstawione osoby, tak zwane „słupy”. Jak się obronić przed taką sytuacją?

Na samym początku zaznaczmy, że żaden, nawet najbardziej zaawansowany program komputerowy nie zabezpieczy nas przed taką sytuacją. Żaden program bowiem nie może zastąpić naszego zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Antywirus może obronić nasz komputer przed wirusem, ale przed sprytnym atakiem socjologicznym już nie. Dlatego też pamiętajmy! Nigdy nie odpowiadajmy na wiadomości, które są spamem. Skoro ktoś rozsyła wiadomości do wielkiej grupy osób, to znaczy, że szuka prawdziwych adresów e-mail i nie posiada żadnej bazy danych.

Jeżeli nieznana nam firma, prosi nas o CV poprzez e-mail, wymaga od nas danych poufnych, takich jak dowód osobisty, PESEL, etc., w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na takie ogłoszenie. Podobnie powinniśmy reagować, jeśli wiadomość pochodzi z darmowej skrzynki pocztowej, np. O2, WP lub Gmail. Pamiętajmy. Jeśli nasze dane wyciekną do Internetu, ciężko będzie je potem skasować. 

Zobacz również: Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...