Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
inforCMS
Żyjemy w XXI wieku i obecnie niemal każdy z nas, w czasie pracy korzysta z dobrodziejstw Internetu. Niestety, bardzo często w czasie pracy Internet jest wykorzystywany w celach prywatnych. Co w tym złego? Wiele osób zadaje sobie takie właśnie pytanie. Okazuje się jednak, że korzystając z Internetu w czasie pracy do celów prywatnych, możemy narazić się na dość poważne sankcje.

Internet w pracy - prywatnie czy służbowo?

Warto pamiętać, że korzystając z Internetu w celach prywatnych, czy to dla rozrywki czy do załatwiania własnych spraw, naruszamy prawo tylko wtedy, gdy jesteśmy pracownikiem zatrudnionym w podstawowym systemie czasu pracy, czyli 8 godzin dziennie/40 godzin tygodniowo. Skąd to wynika?

Zacznijmy od tego, że kodeks pracy wyraźnie mówi, że w godzinach pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Z drugiej strony, kodeks pracy mówi o tym, że pracownik musi dbać o dobro zakładu pracy. W jaki sposób możemy naruszyć tę zasadę korzystając prywatnie z Internetu? Otóż już samo odwiedzanie witryn potencjalnie niebezpiecznych, może narazić firmowy sprzęt komputerowy na ataki wirusów czy innych zagrożeń z sieci. A na co my możemy się narazić?

Zobacz również: Potwierdzenie chęci otrzymywania newsletter'a - czy to konieczne?

Jeśli podpiszemy odpowiedni regulamin czy zarządzenie ustalone przez pracodawcę (może być w nim klauzula zakazująca korzystanie z Internetu w celach prywatnych), to w przypadku złamania konkretnego zarządzenia, może nam w najlepszym wypadku grozić upomnienie, nagana, ucięcie premii, a w skrajnym przypadku nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Spójrzmy również na inny pryzmat Internetu w pracy. Według badań, najczęściej otwieranymi serwisami w czasie pracy są serwisy informacyjne i społecznościowe. Badania mówią również, że godziny pracy to prawdziwa żyła złota dla internetowych reklamodawców, gdyż mogą oni wtedy dotrzeć ze swoimi reklamami do najlepiej wykształconej grupy internautów, a jak wiadomo są oni najcenniejsi. To właśnie wtedy korzystają oni najwięcej z sieci, przypomnijmy, mimo zakazów wprowadzonych przez pracodawców. 

Zobacz również: Wypożyczanie sprzętu komputerowego zamiast kupna - czy to się opłaca?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...