Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
inforCMS
Istnieją dwa typy hostingu, darmowy i płatny. Czemu typy? Przecież i jedno i drugie to hosting. Otóż owszem, hosting to hosting, nieważne czy darmowy czy bezpłatny. Tak pewnie myśli każdy po przeczytaniu samej definicji hostingu. Prawda jest taka, że obie opcje tak bardzo różnią się od siebie, że z powodzeniem można by było im nadać odmienne nazwy. Jak więc wyglądają różnice?

Hosting darmowy czy płatny?

Otóż, za darmowy hosting jak wiadomo nie płacimy nic. Jednak jest pewien haczyk. Dostawca darmowego hostingu nie jest organizacją charytatywną i w jakiś sposób musi nadrobić swoje straty. Przechodząc do sedna, oczywiście istnieje mnóstwo darmowych usług hostingowych, jednak niemal wszystkie posiadają tak drastyczne ograniczenia, które wręcz uniemożliwiają lub bardzo utrudniają korzystanie z ich usług do celów komercyjnych lub nawet nieco bardziej wybiegających ponad absolutne minimum. Ponadto zakładając stronę lub nawet blog na bezpłatnym serwerze należy liczyć się z tym, że będziemy musieli umieszczać na niej reklamy usługodawcy, jego sponsorów, sponsorów jego sponsorów etc. W Internecie często można natrafić na strony internetowe założone właśnie na takich bezpłatnych serwerach. Zazwyczaj przebicie się przez lawinę reklam na stronie do właściwej treści serwisu staje się niezwykle uciążliwe, dodatkowo sam układ strony i jej wygląd upstrzony jest dziesiątkami mniejszych lub większych reklam. Oczywiście nie ma nic złego w reklamach branżowych np. firm komputerowych na stronach tematyką związanych z komputerami i elektroniką, jednak ich nadmiar i przesadna różnorodność tematyczna sprawia, że taka strona w oczach klienta czy czytelnika staje mało czytelna i atrakcyjna, ale również mało profesjonalna i po prostu… tania. Niestety reklamy nie są jedynym minusem darmowych hostingów.

Niewielka pojemność darmowego hostingu

Kolejnym i prawdopodobnie największym minusem darmowych blog hostingów są ich ograniczenia. Ograniczenia te są związane przede wszystkim z maksymalnym miesięcznym transferem na stronie oraz, co najważniejsze, z maksymalną dostępną przestrzenia dyskową. Jak wiadomo, początkowa „waga” strony nie jest wartością stałą i ciągle rośnie z biegiem czasu - dodawanie nowych treści, artykułów, funkcji, dodatków, plików etc. Może się okazać, że waga strony już po kilku miesiącach może wzrosną kilkukrotnie. Hostingując stronę internetowym na bezpłatnym serwerze, może się okazać, że po roku osiągniemy limit pojemności, co zmusi nas albo do zaprzestania rozwijania strony, albo do wykasowania niektórych jej zasobów, albo do zmiany hosta. Oprócz tych ograniczeń, bardzo dokuczliwą niedogodnością może się okazać brak obsługi znanych języków skryptowych np. PHP w przypadku niektórych usługodawców. Pamiętajmy, że wybierając darmowego hosta nie liczmy na jakąkolwiek pomoc techniczną, doradztwo czy ulgi.

Zobacz również: Komputer-Foto - Podstawowe narzędzia

Największa zaleta hostingu płatnego

W przeciwieństwie do kont darmowych, konta płatne mają o niebo lepsze parametry, zarówno, jeśli chodzi o transfery danych, jak i pojemność dysków, która teoretycznie jest nieograniczona, gdyż za tyle, za ile zapłacimy, tyle będziemy mieć do dyspozycji. No właśnie cena. Ceny często są dość wysokie, dlatego z usług płatnych hostów korzystają głównie duże firmy lub korporacje. Ale i na to są rozwiązania. Na płatnym hoście również można umieszczać reklamy, jednak w tym przypadku to my decydujemy, jakie to będą reklamy i jakich firm.

Decydując się na wybór usługodawcy hostingowego i rozważając, czy ma to być dostawca darmowy, czy też płatny, rozważmy wszystkie za i przeciw każdej możliwości. Jeśli nasza strona ma być niewielka, rzadko aktualizowana a wszędobylskie reklamy nam nie przeszkadzają, wybierzmy hosting darmowy. Jednak, jeśli zależy nam na profesjonalnej i reprezentatywnej stronie internetowej, która ma istnieć kilka lat, a w przeciągu tego czasu przewidujemy jej ciągłe powiększanie i aktualizację, wybierzmy host płatny. Czasem warto zainwestować w profesjonalizm.

Zobacz również: Komputer - Samouczek

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...