Jak rozliczyć legalne odtwarzanie muzyki w firmie

Monika Pązik
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy odtwarzający w swojej firmie muzykę zobowiązani są do opłacania abonamentu radiowo – telewizyjnego od każdego odbiornika. Nielegalne odtwarzanie muzyki zagrożone jest karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Jak uwolnić się od tego obowiązku?

Przedsiębiorcy, którzy chcą legalnie odtwarzać muzykę w lokalu swojej firmy zobowiązani są do zawarcia umowy z jedną z organizacji zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi i pokrewnymi takimi jak: ZAiKS, SAWP, Stoart, ZPAV czy ZAPA. Przedsiębiorcy, którzy zarejestrują każdy odbiornik w terminie 14 dni od daty zakupu powinni rozpocząć opłacanie abonamentu za korzystanie. Jednakże wyjątkiem od tej zasady  jest sytuacja, kiedy odbiornik wykorzystywany jest do celu tworzenia utworów bądź ich dystrybucji a sam odbiornik przeznaczony jest na sprzedaż. Firma nie ma obowiązku rejestracji odbiorników, które stanowią prywatną własność pracownika. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przedsiębiorca nie czerpie żadnych korzyści majątkowych z odtwarzanej muzyki, wówczas nie jest zobowiązany zawierać umów z organizacjami.


Opłaty abonamentowe


Odbiorniki zakupione przez przedsiębiorcę należy zarejestrować a następnie wnosić opłatę abonamentową w określonych terminach miesięcznych bądź innych do 25 dnia każdego miesiąca przy opłacie miesięcznej, a przy opłacie z góry za cały rok lub za kilka miesięcy do 25 dnia pierwszego miesiąca bądź do 25 stycznia. Opłatę taką przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako źródło osiągania przychodów. Natomiast w sytuacji, gdy odbiornik znajduje się w miejscu niedostępnym dla ogółu, wówczas opłaty abonamentowej nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


Zobacz również:
  Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki


Umowa licencyjna


Publiczne odtwarzanie muzyki przez przedsiębiorcę wiąże się z obowiązkiem zawarcia umów licencyjnych z wskazanymi organizacjami. W tej sytuacji, aby przedsiębiorca uniknął ponoszenia dodatkowych kosztów istnieje obowiązek udowodnienia, iż odtwarzana muzyka nie przynosi korzyści majątkowych. Nie ma znaczenia źródło, z którego muzyka pochodzi. Sama umowa może zostać zawarta jednorazowo, na czas określonego wydarzenia bądź ryczałtowo (np. w sklepie). Wysokość opłat związana jest z rodzajem prowadzonej działalności, sposobu korzystania z utworów oraz wielkości przedsiębiorstwa. W stosunku do umów ryczałtowych opłaty wnoszone będą na podstawie wystawianych faktur. Opłaty licencyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu oraz przy ich wniesieniu można odliczyć VAT, jeżeli przedsiębiorcy są VAT-owcami.


Konsekwencje prawne rozpowszechniania muzyki bez zezwoleń


Zgodnie z art. 116 ustawy prawa autorskie i prawa pokrewne (Dz.U.2006.90.631) osoba bądź firma, która dopuszcza się rozpowszechniania cudzego utworu bez stosownego uprawnienia lub wbrew przyjętym warunkom w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli natomiast przedsiębiorca czyni z działania zabronionego stałe źródło dochodu albo działalność przestępczą bądź nią kieruje podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. W odniesieniu do działania nieumyślnego, przedsiębiorca podlega karze grzywny ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.


Zadaj pytanie na FORUM:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...