Zmiany w zamówieniach publicznych

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
inforCMS
Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących zamówień publicznych przedsiębiorcy stracą możliwość wnoszenia protestu. Przedsiębiorca będzie od razu wnosił odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Takie zmiany wprowadzają dwie ustawy nowelizujące ustawę – Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP). Zasadnicza część zmian wprowadzonych przez te ustawy weszła w życie 22 grudnia 2009 r. Kolejne zaczną obowiązywać od 29 stycznia 2010 r.

Wyjaśnienia dotyczące SIWZ

Dotychczas zamawiający był zobowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień co do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia - SIWZ (art. 38 PZP). Wyjątek stanowiła sytuacja, w której prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż sześć dni przed terminem składania ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego oraz negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia - na mniej niż cztery dni przed terminem składania ofert (art. 38 ust. 1 PZP). Od 7 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają ograniczony czas na zapytanie zamawiającego o sporne sformułowanie w specyfikacji. Termin na składanie przez przedsiębiorców wniosków o wyjaśnienia mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert (znowelizowany art. 38 PZP).

W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania (art. 38 ust. 1 PZP). Sam termin udzielenia odpowiedzi nie uległ zmianie. Nadal zamawiający odpowiada niezwłocznie. Obecnie jest to nie później niż:

1) na 6 dni przed upływem terminu składania ofert,

2) na 4 dni przed upływem terminu składania ofert - w przetargu ograniczonym oraz negocjacjach z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia,

3) na 2 dni przed upływem terminu składania ofert - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 PZP.

Ułatwienia dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych

Zamawiający będą mieli możliwość zastrzeżenia w ogłoszeniu, że o udzielane zamówienie będą się mogli ubiegać wyłącznie wykonawcy, których ponad 50% zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne (art. 22 ust. 2 PZP). Wprowadzenie tego przepisu ma wyrównać szanse wykonawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w ubieganiu się o zamówienia publiczne w celu integracji lub reintegracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zmiana obowiązuje od 22 grudnia 2009 r.

Opłata sądowa

Od 22 grudnia 2009 r. podniesiono opłatę sądową od skarg na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Wynosi ona 5% wartości zamówienia, z górną granicą 5 mln zł (znowelizowany art. 34 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Wcześniejsze zwalnianie wadiów

Zamawiający będzie musiał zwrócić niezwłocznie wadium wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Zwrotu wadium powinien dokonać po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jego wniesienia żądano (art. 46 ust. 1a PZP). Dodatkowo wykonawca nie ma obowiązku zabezpieczania należytego wykonania umowy w okresie gwarancji (art. 147 PZP). Ponadto wykonawcy będą mieli prawo uzyskania zaliczki na realizację zamówienia publicznego (nowy art. 151a PZP). Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie płynności finansowej wykonawców. Zmiana obowiązuje od 22 grudnia 2009 r.

Usługi priorytetowe

Nowością jest wprowadzenie kategorii tzw. usług priorytetowych i niepriorytetowych (art. 2a PZP). Wykaz tych usług określi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów (do dnia oddania tego numeru Mk do druku nie zostało jeszcze ogłoszone w Dz.U.). Jeżeli zamówienie dotyczy usług o charakterze niepriorytetowym, zamawiający może nie stosować przepisów ustawy dotyczących:

• terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,

• obowiązku żądania wadium,

• obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,

• zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy oraz przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem,

• dialogu konkurencyjnego oraz

• licytacji elektronicznej (art. 5 PZP).

Zmiana wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r. Ustawa nowelizująca została opublikowana 29 grudnia 2009 r. Zmiany wprowadzone tą ustawą zaczną więc obowiązywać 29 stycznia 2010 r.

Standstill

Zmieniony został minimalny termin, w trakcie którego niedopuszczalne jest zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (tzw. standstill). Zamawiający będzie mógł taką umowę zawrzeć w terminie:

• 10 dni od przesłania zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniejszej - jeżeli zawiadomienie zostało przesłane za pomocą faksu lub drogą elektroniczną, albo

• 15 dni od przesłania tego zawiadomienia w inny sposób (np. pocztą) - w przypadku zamówień powyżej wartości progów unijnych, oraz

• odpowiednio 7 albo 10 dni - w przypadku zamówień poniżej tych progów (art. 94 ust. 1 PZP). Zmiana wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r., czyli 29 stycznia 2010 r.

Likwidacja protestu

Nowelizacja z 2 grudnia 2009 r. likwiduje instytucję protestu wnoszonego przez wykonawcę do zamawiającego. Pierwszym środkiem ochrony prawnej stosowanym w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego będzie odwołanie wnoszone bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej. Skraca to czas rozstrzygania tych spraw z 45 dni do około 20-25 dni (10 dni na wniesienie odwołania powyżej progów unijnych oraz do 15 dni na jego rozstrzygnięcie przez KIO). Od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie przed Izbą przysługiwać będzie skarga do sądu okręgowego (art. 198a PZP). Skarga ta nie wstrzymuje jednak uprawnienia zamawiającego i wybranego wykonawcy do zawarcia umowy o zamówienie publiczne. Zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej z 2 grudnia 2009 r., czyli 29 stycznia 2010 r.

• ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 206, poz. 1591

• ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 223, poz. 1778

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...