Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Lila
rozwiń więcej
inforCMS
W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie.

Ośrodki Szkoleniowo-Doradcze (OSD)

OSD to placówki, które funkcjonują pod różnymi nazwami. Nie są nastawione na zysk i pracują na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia, a także poprawy konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. OSD uczestniczą we wszelkich inicjatywach, które mają na celu rozbudowanie potencjału gospodarczego oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Cele ich działalności są bezpośrednio związane z potrzebami i wymaganiami lokalnych rynków pracy i nowych technologii.

Centra Transferu Technologii (CTT)

To grupa nie nastawionych na zysk jednostek doradczych, szkoleniowych i informacyjnych, które realizują głównie programy wsparcia transferu i komercjalizacji technologii oraz wszystkich towarzyszących temu procesowi zadań. Działalność CTT na styku nauki i biznesu ma - zgodnie z założeniami - zaowocować zwiększonym zapotrzebowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, przez działające w danym regionie małe i średnie firmy. Tym samym przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz regionalnych struktur gospodarczych.

Inkubatory Akademickie

IA pomagają przygotować utworzyć nową firmę oraz wstępnie ocenić jej szanse na rynku. Preinkubatory są ofertą wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, ze strony studentów i pracowników naukowych, w praktycznych działaniach rynkowych.

Lokalne i Regionalne Fundusze Pożyczkowe

To parabankowe jednostki, które świadczą pomoc finansową w formie preferencyjnych pożyczek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz małych, rozwojowych firm, które nie posiadają wystarczającej historii kredytowej lub zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne. Formuła funduszy oraz dedykowane im procedury mają za zadanie łączyć potrzebę minimalizacji kosztów funkcjonowania i wymogów zabezpieczenia spłaty z potrzebą edukacji i szkolenia przyszłych przedsiębiorców oraz ciągłego monitoringu firmy.

Fundusze kapitału zalążkowego

Są to jednostki, które inwestują stosunkowo niewielkie kwoty (maks. 1 mln euro) na rynku niepublicznym w innowacyjne przedsięwzięcia oraz w projekty znajdujące się na początkowym etapie rozwoju. FKZ pomagają finansowanej spółce osiągnąć dynamiczny rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Są źródłem kapitału dla młodej lub dopiero zakładanej spółki, która nie jest w stanie pozyskać kredytu bankowego (ze względu na niewystarczające zabezpieczenia i brak historii kredytowej), a zdobycie środków z rynku giełdowego jest niemożliwe ze względu na relatywnie niską kwotę potrzebnego kapitału oraz brak wiarygodności dla inwestorów.

Kapitał oferowany przez FKZ to kapitał długoterminowy (zazwyczaj od 3 do 7 lat), z którego korzystanie nie jest obciążone bieżącą spłatą odsetek, przez co daje możliwość utrzymania płynności finansowej młodym, szybko rozwijającym się, lecz kapitałochłonnym spółkom działającym w obszarach nowych technologii.

Istotnym elementem inwestycji FKZ jest udzielanie wsparcia biznesowego zarządom spółek, w które inwestują (np. w zakresie marketingu, sprzedaży czy finansów), która niejednokrotnie okazuje się ważniejsza dla startujących firm, niż samo finansowanie.

Fundusze Poręczeń Kredytowych

Stanowią nie nastawione na zysk jednostki parabankowe, które wspomagają lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny. Świadczą pomoc finansową w formie poręczeń dla małych, rozwojowych firm, które nie mają wystarczającej historii kredytowej czy wymaganych przez komercyjne banki zabezpieczeń.

Inkubatory przedsiębiorczości

To swoiste kompleksy gospodarcze, które obejmują szeroką grupę wyodrębnionych i opartych na konkretnej nieruchomości ośrodków, posiadających ofertę lokalową oraz bazę usług służących wspieraniu małych i średnich firm. Funkcjonowanie IP jest ukierunkowane na pomoc w rozwoju nowo powstałym firmom oraz optymalizację warunków dla transferu i komercjalizacji technologii.

Inkubatory technologiczne

Należą do grupy jednostek, które oferują warunki sprzyjające inkubacji przedsiębiorczości w otoczeniu lub powiązaniu z instytucjami naukowo-badawczymi. Ich główne funkcje obejmują wspomaganie rozwoju nowo powstałych firm oraz optymalizację warunków służących transferowi i komercjalizacji technologii.

Parki technologiczne

Funkcjonują pod różnymi nazwami: jako parki naukowe, badawcze, naukowobadawcze, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, technopole, itp. Ich celem jest ułatwianie transferu i komercjalizacji technologii, powstawania i rozwoju małych innowacyjnych firm, a także rozwoju i urynkowienia nowych produktów.

Niektóre spośród nich mają prawie 60. letnią historię. Organizacyjnie nawiązują do dziewiętnastowiecznej koncepcji dystryktów przemysłowych. Często na zamkniętym obszarze skupiają liczne przedsiębiorstwa i instytucje okołobiznesowe, co pozwala na uzyskanie efektu synergii, szczególnie w połączeniu z działalnością B+R i możliwością finansowania ryzyka (venture capital).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...