Jak wyrejestrować się z ewidencji

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, powinien wyrejestrować się z ewidencji w gminie.

Bez względu na to, z jakiego powodu ustaje działalność gospodarcza zgłoszona do ewidencji, należy wykreślić ją z ewidencji w gminie. Obowiązek taki ciąży na przedsiębiorcy, który sam zaprzestał prowadzenia działalności. Natomiast w niektórych przypadkach robi to z urzędu organ ewidencyjny.

Przedsiębiorca wykreśla się sam

Przedsiębiorca, który przestał prowadzić firmę, powinien wykreślić się z ewidencji działalności gospodarczej w gminie. W tym celu powinien złożyć wniosek o wykreślenie. Gmina nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat.

Przedsiębiorca musi wykreślić się również wówczas, gdy zmienia miejsce zamieszkania. Jeżeli przeprowadzi się do innej gminy, to powinien zostać zarejestrowany w tamtejszym organie ewidencyjnym. W tym celu dopełnia formalności w dwóch gminach: w tej, gdzie dotychczas mieszkał, oraz w tej, do której się przeprowadził. W starej gminie powinien zgłosić organowi ewidencyjnemu zmianę miejsca zamieszkania. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jeżeli zaś zmienia adres na terenie tej samej gminy, to wówczas nie musi wykreślać się z ewidencji, wystarczy, że dokona aktualizacji adresu. W zgłoszeniu powinien wykreślić dotychczasowy adres i wpisać nowy.

Na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek dokonywania aktualizacji danych w ewidencji w ciągu 14 dni od powstania zmian. Do danych podlegających aktualizacji zalicza się także zmianę miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

Organ ewidencyjny w starej gminie przesyła zaświadczenie o wpisie zmiany miejsca zamieszkania do gminy właściwej na nowy adres przedsiębiorcy. Na podstawie tego zaświadczenia organ ewidencyjny wpisuje z urzędu przedsiębiorcę do prowadzonej przez siebie ewidencji. Jednocześnie zostanie wykreślony z dotychczasowej ewidencji.

Wyrejestrowanie z urzędu

Przedsiębiorca może zostać wykreślony w z urzędu przez organ prowadzący ewidencję. Nastąpi to wtedy, gdy przeciwko przedsiębiorcy zostanie prawomocnie orzeczony zakaz wykonywania określonej w zgłoszeniu działalności gospodarczej. Może to orzec np. sąd lub organ administracyjny.

Wpis podlega wykreśleniu również wówczas, gdy przedsiębiorca został wpisany z naruszeniem przepisów albo na podstawie fałszywych dowodów. Chodzi o dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne.

Z urzędu może też zostać wykreślony wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem faktycznym. Dotyczy to np. sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zgłosił zmiany zakresu wykonywanej działalności, rozszerzenia jej, zawężenia bądź zaprzestania. Wykreślenie z ewidencji następuje w drodze decyzji administracyjnej. Za to gmina również nie pobiera opłat.

Skutki przekształcenia się

Podstawą do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji jest też przekształcenie się i rozpoczęcie działalności gospodarczej w innej formie, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina dokonuje wykreślenia zaraz po otrzymaniu informacji o wpisie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego.

Do takich przekształceń dochodzi najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorcy działają w formie spółki cywilnej. Po uzyskaniu odpowiednich obrotów najczęściej przekształcają się w spółkę jawną lub inną spółkę prawa handlowego.

KRS przekazuje wówczas do ewidencji informację o wpisaniu podmiotu gospodarczego do rejestru. Gmina wykreśla go, ponieważ ten sam przedsiębiorca nie może figurować jednocześnie w ewidencji i w rejestrze.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...