Rejestracja wzoru przemysłowego zapewnia skuteczną ochronę

Krzysztof Czub
rozwiń więcej
inforCMS
 Co możemy zrobić, jeżeli konkurencja podrabia nasze produkty? Czy odpowiednią ochronę zapewni nam rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego?

Wzorem przemysłowym, w rozumieniu Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wspólnotowych wzorów przemysłowych, jest wygląd całego produktu albo jego części będący wynikiem właściwości, w szczególności linii, konturów, kolorów, kształtu, tekstury, materiału produktu lub jego ornamentacji.

Udzielenie prawa z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego zapewnia uprawnionemu - skuteczne na całym obszarze Unii Europejskiej - wyłączne uprawnienie do korzystania ze wzoru oraz uprawnienie do zakazywania korzystania ze wzoru osobom trzecim nielegitymującym się w tej materii zgodą uprawnionego. Korzystanie ze wzoru oznacza między innymi wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport, używanie produktu, w którym wzór jest zastosowany, lub składowanie produktu dla takich celów. Zakres ochrony przyznanej przez prawo z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który nie wywiera na zorientowanym użytkowniku odmiennego ogólnego wrażenia. Przy ustalaniu zakresu ochrony należy wziąć pod uwagę stopień swobody projektanta w tworzeniu wzoru. W przypadku naruszenia prawa z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego uprawniony może dochodzić roszczeń - w szczególności żądać zaniechania naruszenia czy orzeczenia o bezprawnie wytworzonych produktach oraz środkach i materiałach, które zostały użyte do produkcji. W sprawach o naruszenie praw z rejestracji wspólnotowych wzorów przemysłowych wyłącznie właściwe są tzw. sądy w sprawach wspólnotowych wzorów przemysłowych (w Polsce: w pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w Warszawie XXII Wydział, Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych, w drugiej instancji - Sąd Apelacyjny w Warszawie I Wydział Cywilny).

W jaki sposób można podważyć zgłoszenie wynalazku dokonane w złej wierze, np. gdy w trakcie współpracy kontrahent twórcy rozwiązania samodzielnie złożył wniosek o udzielenie patentu?

W myśl ustawy Prawo własności przemysłowej w razie zgłoszenia wynalazku albo uzyskania patentu przez osobę nieuprawnioną, uprawniony może żądać umorzenia postępowania albo unieważnienia patentu. Może również żądać udzielenia albo przeniesienia patentu na jego rzecz za zwrotem kosztów zgłoszenia wynalazku bądź uzyskania patentu. Sprawy o przeniesienie patentu uzyskanego przez osobę nieuprawnioną rozpatrywane są w trybie postępowania cywilnego, na zasadach ogólnych, a pozostałe sprawy - w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP (sprawy o unieważnienie patentu w trybie tzw. postępowania spornego).

W każdym z powyższych postępowań należy wykazać, iż osoba występująca z żądaniem jest uprawniona do uzyskania patentu. Prawo to przysługuje co do zasady twórcy (współtwórcom) wynalazku. W niektórych przypadkach uprawnionym zamiast twórcy może być jego pracodawca, podmiot zamawiający stworzenie wynalazku albo przedsiębiorca, który udzielił pomocy przy dokonaniu wynalazku. Dla stwierdzenia przytoczonych okoliczności wskazuje się odpowiednie środki dowodowe, w szczególności dokumenty (urzędowe lub prywatne) czy zeznania świadków.

KRZYSZTOF CZUB

rzecznik patentowy w Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003, nr 119, poz. 1117 ze zm.).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...