Wadliwe wykonywanie dzieła uprawnia do odstąpienia od umowy

Adam Malinowski
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka jawna podpisała 12 września 2007 r. umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie fontanny w siedzibie spółki, wraz z wymianą instalacji i przebudową ścian wewnętrznych. Prace miały rozpocząć się 14 września i potrwać do 30 listopada. Tymczasem podczas kontroli 15 października okazało się, że prace są na początkowym etapie, a ponadto przebudowa odbiega od poczynionych ustaleń i jest wadliwa technologicznie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest niezwłoczne odstąpienie od umowy?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW


W opisanej sytuacji jest możliwe odstąpienie od umowy o dzieło. Jak stanowi art. 635 kodeksu cywilnego - jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Uzupełnieniem wskazanej regulacji w zakresie wad dzieła jest art. 636 k.c., zgodnie z którym jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Ponadto jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła. Odstąpienie to nic innego jak prawnokształtujące oświadczenie woli, na mocy którego umowa jest traktowana tak jakby nigdy nie była zawarta. Powinno ono być też dokonane w stosownej formie. Jak stanowi art. 77 par. 2 k.c. - jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.


OPINIA


W kontekście odstąpienia od umowy rozważenia wymaga przede wszystkim stosunek art. 635 k.c. do art. 491 k.c., które to przepisy regulują odpowiednio odstąpienie od umowy o dzieło i odstąpienie od umów wzajemnych. Ich stosunek opiera się na zasadzie lex specialis, a zatem art. 635 k.c. uchyla w regulowanym przez siebie zakresie normy art. 491 k.c., co znacznie upraszcza tryb odstąpienia od umowy i pozwala na uniknięcie - niekiedy dość znacznie rozciągniętych w czasie - czynności zachowawczych. Przechodząc do szczegółów - odstąpienie od umowy w analizowanym wypadku nie wymaga, aby opóźnienie w wykonaniu lub przewidywanym wykonaniu dzieła było kwalifikowane w kategoriach zwłoki (zawinionego opóźnienia). Zamawiający może zatem od umowy odstąpić, nawet jeśli wykonawcy nie da się postawić zarzutu braku należytej staranności, a do opóźnienia doszło z przyczyn od niego niezależnych. Stawia to zamawiającego na bardzo silnej pozycji. Poza tym nie ma konieczności wyznaczenia dodatkowego terminu do odstąpienia zgodnie z art. 491 k.c. Jedynym warunkiem przy opóźnieniu jest ten, by było ono na tyle istotne, by uzasadnić pogląd o braku prawdopodobieństwa ukończenia prac w terminie. Nie wystarczy zatem samo opóźnienie, ale jego kwalifikowana postać, która czyni realną hipotezę o spóźnieniu.


W analizowanej sytuacji można jednak z powodzeniem skorzystać również z art. 636 k.c., który mówi o skutkach wadliwego czy też sprzecznego z ustaleniami wykonywania dzieła. W takiej sytuacji konieczne jest dodatkowe wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonywania umowy. Jeśli nie przyniesie ono skutku, zamawiający może postąpić dwojako - może odstąpić od umowy albo powierzyć dalsze prace innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego. W tym celu może zażądać wydania materiałów i niewykończonego dzieła. Na wypadek oporu wykonawcy może jednak okazać się konieczne przeprowadzenie procesu w sądzie (np. o wydanie rzeczy w trybie art. 222 par. 1 k.c.). Jak widzimy ten sposób odstąpienia jest jednak trudniejszy i obwarowany dodatkowymi warunkami. Jeśli zatem zamawiającemu zależy na szybkim rozwiązaniu kontraktu, powinien skorzystać z drogi przewidzianej w art. 635 k.c.


Przechodząc do skutków odstąpienia należy wskazać, że strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Kontrowersyjne są skutki odstąpienia od umowy o dzieło. Przeważające są poglądy przyznające mu skutek ex nunc. W tym wypadku zatem nie traktuje się takiej umowy jako niezawartej, ale tylko rozwiązanej na przyszłość - w mocy pozostają zatem dotychczasowe postanowienia. Podobnie obowiązek rozliczenia między stronami również działa na przyszłość. Wydaje się, że takie ujęcie problemu jest najbliższe pragmatyce. Nie byłoby przecież zasadne zniszczenie częściowo już wykonanego dzieła. Warto jednak wskazać na odmienny pogląd - w wyroku SA w Poznaniu z 27 lutego 2001 r. (sygn. akt I ACa 981/00, Pr.Gosp. z 2002 r. nr 6, poz. 54) czytamy: przepisy umowy o dzieło (...) regulują możliwość odstąpienia od umowy, czyli złożenia oświadczenia woli, na skutek którego stosunek prawny wygasa od momentu zawarcia umowy (ex tunc). W tym wypadku strony nie są zobowiązane do spełnienia swoich świadczeń, a świadczenia już spełnione podlegają zwrotowi.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

• W sytuacji opóźnienia w pracach i dodatkowo wadliwego ich wykonywania zamawiający może odstąpić od umowy w trybie art. 635 kodeksu cywilnego, stwierdzając, że opóźnienie w wykonaniu dzieła jest na tyle istotne, że nie jest prawdopodobne, by zamawiający zmieścił się w terminie.

• Zamawiający może też odstąpić od umowy w wypadku wadliwego lub niezgodnego z umową działania wykonawcy. Wówczas powinien jednak wyznaczyć wykonawcy odpowiedni termin do poprawy.

Adam Malinowski

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 77 par. 2, art. 491 oraz art. 635-636 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...