Ochrona logo przedsiębiorcy

Aleksandra Grabowska
rozwiń więcej
inforCMS
Zakładamy nową spółkę. Planujemy przeznaczenie dużych nakładów finansowych na wykreowanie wizerunku firmy, z tego względu chcemy uchronić się przed ewentualnym szkodliwym dla nas działaniem spółek konkurencyjnych. Chcielibyśmy dowiedzieć się jakie mamy prawne możliwości ochrony naszego logo?


ODPOWIEDŹ


Logo przedsiębiorcy jest najczęściej traktowane jako graficzny znak towarowy. Poza tym w większości przypadków logo może być także klasyfikowane jako utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.


Wyjaśnienie


Przy założeniu, że logo to graficzny znak towarowy, o jego prawną ochronę można ubiegać się przez rejestrację w urzędzie patentowym. Zgodnie z art. 120 ustawy prawo własności przemysłowej znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. W szczególności może nim być wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Ochrona znaku towarowego jest ochroną terytorialną. Udzielone prawo ochronne podlega wpisowi do rejestru znaków towarowych, który jest prowadzony przez Urząd Patentowy. Po uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy nabywa się prawo wyłącznego używania tego znaku w sposób zawodowy lub zarobkowy na całym obszarze RP. Dla podkreślenia, że znak został zarejestrowany można w sąsiedztwie znaku umieścić literę R wpisaną w okrąg, czyli symbol R. Zgodnie z przepisami, czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku w Urzędzie, przy czym w ciągu 5 lat od rejestracji należy podjąć jego rzeczywiste używanie w obrocie gospodarczym w stosunku do wszystkich towarów i usług zawartych w wykazie. Można się bowiem narazić się na wygaśnięcie ochrony ze względu na brak używania znaku w stosunku do wszystkich lub części towarów lub usług.


Rejestracja znaku graficznego nie wyklucza jednocześnie możliwości korzystania z ochrony przewidzianej dla praw autorskich. Logo będzie utworem, jeśli mieści się w ustawowej definicji, a mianowicie jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory wzornictwa przemysłowego. Takie logo korzysta z ochrony już od momentu stworzenia. Logo ma swoją wartość materialną, tym samym korzysta z ochrony przewidzianej dla autorskich praw majątkowych.


Ochrona trwa 70 lat od śmierci twórcy, a w przypadku firm, w których znaki towarowe powstały w ramach utworu pracowniczego - przez 70 lat od daty rozpowszechnienia utworu. Ochrona praw majątkowych do utworu, przewidziana w przepisach prawa autorskiego, nie ma zastosowania do wytworów wytworzonych według wzoru przemysłowego i wprowadzonych do obrotu po wygaśnięciu prawa z rejestracji udzielonego na taki wzór. Warto mieć na uwadze możliwość skorzystania z ochrony prawno-autorskiej przykładowo w okresie, gdy znak nie jest jeszcze zarejestrowany. W praktyce podstawę ochrony znaków najczęściej stanowi art. 10 i art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.


Aleksandra Grabowska


Podstawa prawna

- art. 116 i 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

- art. 1 i 36 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...